Shqipëria

Udhëtimi i madh për në Ballkan: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut


Shpërthim masiv i turizmit, por edhe reklama të shumta në media sociale e gjetkë.

Për të mos harruar edhe panairin e turizmit FITUR Madrid, ku Shqipëria u përfaqësua denjësisht dhe i dha një alternative reale pushuesve iberikë jo vetëm për verën që po afrohet, por për gjithë vitin.

Kështu, nis edhe rrugëtimi i radhës për një tjetër vit turistik me superlativa, pasi në 2024-ën priten edhe më shumë se 10 milionë turistët e mirëseardhur në 2023-shin.

Pas artikujve nga SHBA-të, Britania, Italia fqinje apo edhe më shumë, edhe mediat spanjolle po flasin për Ballkanin dhe veçanërisht për Shqipërinë.

Spanjollja “Que!Madrid”, ka zgjedhur që udhën e saj nëpër Ballkan, ta çojë në shtigjet shqiptare dhe ato të Maqedonisë së Veriut.

Çfarë shkruan?

Shqipëria është një perlë e vërtetë për t’u zbuluar në zonën e Ballkanit.

E njohur gjerësisht si Vendi i Shqiponjave, ajo ka një vijë bregdetare 362 kilometra të lagur nga detet Adriatik dhe Jon. Një nga veçoritë e saj është se nuk ka një shfrytëzim të madh të peizazhit të saj, duke gjetur natyrën e egër dhe të virgjër.

Ajo gjithashtu thekson trashëgiminë kulturore mbresëlënëse të trashëgimisë romake, greke, bizantine, osmane dhe sllave, ndër të tjera.

Shqipëria ka qenë e izoluar prej dekadash. Që nga rënia e regjimit, ajo gradualisht është hapur me vendet e tjera, duke qenë sot një destinacion turistik në zhvillim.

Pranë Shqipërisë, në lindje, ndodhet Maqedonia e Veriut, e cila ishte pjesë e Republikës së Jugosllavisë.

Natyra e saj dhe peizazhet simpatike janë mjaft tërheqëse, duke gjetur sisteme malore dhe liqene spektakolare. Ashtu si fqinji i saj Shqipëria, Maqedonia e Veriut ruan ndikimet kulturore greke, romake dhe osmane në trashëgiminë dhe traditat e saj kulturore.

Trashëgimi e madhe natyrore dhe kulturore

Ju mund të shijoni sekretet e ruajtura më mirë të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në turneun e madh të Pashkëve.

Udhëtarët do të kenë mundësinë të vizitojnë qytetet e Butrintit, Beratit dhe Gjirokastrës, të shpallura si vende të trashëgimisë botërore nga UNESCO për veçantinë e tyre arkitekturore, artistike dhe kulturore.

Në Maqedoni të Veriut do të vizitoni Ohrin dhe liqenin e tij, një nga më të vjetrit në planet, si dhe kishën e Shën Sofisë të shekullit të XI-të.

Duke vazhduar turin në Ballkan, do të vizitojmë edhe Manastirin e Shën Naumit, i njohur për arkitekturën e stilit bizantin; qyteti i Korçës, me pazarin osman dhe katedralen ortodokse, dhe kalanë e Lëkursit, nga e cila mund të shijoni pamjet më të mira të gjirit të Sarandës dhe ishullit grek të Korfuzit.

Nuk mund të ktheheni në Spanjë pa vizituar Rivierën Shqiptare ose Tiranën, kryeqytetin e Shqipërisë, me Kullën e Sahatit, Xhaminë e Et’Hem Beut ose sheshin kryesor të saj, të kryesuar nga statuja e heroit kombëtar Skënderbeu.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore