Vende

Udhëtimet mbresëlënëse me tren në Azi


Një udhëtim me tren mund të jetë zgjedhja e duhur për ata që i kanë sytë nga Azia dhe që duan të provojnë një eksperiencë të re.

Nga zigzagu, deri te malet e thyera të Tajvanit Qendror, në hekurudhën Rajasthan, pamja është magjepsëse.

Në rrugëtimin tuaj, shfaqen disa nga peizazhet më të bukura të Azisë. Aty ju do të gjeni shumë opsione për t’u çlodhur dhe për t’u rilidhur me njerëzit e dashur.

Sipas një Sondazhi Global të “Tendencave të Udhëtimit të vitit 2021”, nga tre mijë udhëtarë që kishin udhëtuar në mbarë botën me kompaninë e udhëtimit American Express, 68 për qind shprehën interes për udhëtime më të qëndrueshme.

Ndërsa 78% shprehën se janë në kërkim të përvojave të udhëtimit që lehtësojnë stresin, dhe 61% deklaruan se donin udhëtime më të ngadalta, më të gjata sesa në të kaluarën.

Belmond Lindore dhe treni Oriental Express, Bangkok në Singapor

Ju ndoshta keni dëgjuar për trenin Orient Express – një udhëtim hekurudhor me distancë të largët nga Parisi drejt Stambollit (edhe pse rruga ndryshonte) që funksiononte nga viti 1883 në 2009.

Pasi shërbimi hekurudhor pushoi së funksionuari, grupi i hotelit Belmond bleu vagonët e trenit, duke krijuar koleksionin e vet të aventurave romantike të hekurudhave.

Në Azi, udhëtarët mund të shijojnë bukuri të botës së vjetër vendase nëpërmjet një udhëtimi katërditor midis Bangkok-ut dhe Singaporit, me ndalesa në lumin Kwai (në Lindjen e Luftës së Dytë Botërore), Kanchanaburi dhe Kuala Lumpur.

Koncepti i trenit luksoz prej 350 milionë dollarë

Kur hipën në këtë tren, të duket sikur je në një hotel luksoz. Nuk mungon asgjë, që nga ushqimi i shijshëm, pamja mahnitëse dhe shërbimi i shkëlqyer.

Turistët mund të pinë edhe një koktej në një karrige në fomën e një palme kacavjerrëse.

Në këtë udhëtim, gjithashtu do të njihnin dhe shumë nga kultura vendase.

Një ditë tjetër, pasagjerët mund të admirojnë arkitekturën Peranakan në George Town; një ditë tjetër, plantacionet e bananes ose mund të shëtisin me biçikletë përmes fushave Thai Paddy.

Kur ju të ktheheni në bord dhe të zgjoheni në mëngjes, në shtrat ju pret një ushqim i shijshëm.

Po ashtu, pasdite mund të shijoni një çaj, kokteje me muzikë live dhe piano.

Në mbrëmje, ju pret darka nën luksin origjinal të trenit Oriental Express.

Seven Stars, Kyushu, Japan

Trenat e Japonisë mund të jenë të famshme për shpejtësinë e tyre, por një udhëtim në trenin me shtatë yje në Kyushu, përfshirë këtu akomodim luksoz, është një përvojë për të mos u humbur.

Ndryshe nga trenat e famshëm ekspres të Japonisë, shtatë yje marrin një ritëm shumë më të ngadaltë, duke udhëtuar me hijeshi nëpër shtatë prefekturat e Kyushu. Pasagjerët mund të marrin një pamje dramatike malore dhe oqean në paqe.

Ishulli qëndron vetëm në jug të kontinentit japonez dhe është një thesar i bukurisë natyrore.

Historia pas hekurudhës trans-iraniane, një nga bëmat më të mëdha të inxhinierisë së shekullit XX

E dizajnuar për të shijuar një përvojë intime, treni i verës së kuqe mund të strehojë deri në 26 njerëz për udhëtim, me 12 suita në pesë makina tren.

Disa gjejnë suita retro charmingly; të tjerët do t’i thërrisnin ato të datës. Butre nuk po argumenton me pamje panoramike nga çdo kabinë.

Makinat e tjera të trenit mbajnë barin e “hënës blu” dhe sallë pritjeje dhe makinën ngrënie “Jupiter”, ku Chefs Master festojnë bujarinë e Kyushu e përbërësve të freskët, sezonalë.

Në modën e vërtetë japoneze, treni shërben si në muzeun e gjallë të artit dhe zejtarisë.

Të ftuarit do të jenë të rrethuar nga bukuria dhe detajet, nga përpunimi i drurit nga Kumiko në Aritayaki deri tek arti i porcelanit japonez.

“Sri Lanka” linja kryesore, Kandy në Ella

Brendësia kodrinore e Sri Lanka është eksploruar më së miri nga trenat ‘simpatik’ që ngjiten nëpër fshat të mbuluara me plantacione çaji.

Lidhja midis ish-mbretërisë së Kandy dhe Ella, në fshatin malor në jug, qëndron deri në reputacionin e saj si një domosdoshmëri në Sri Lanka. Është e përkryer për udhëtarët që nuk kanë mend për kaos të vogël.

Transporti i klasit të parë në trenin e ndritshëm blu përmban ajër të kondicionuar dhe pamje panoramike.

Pasagjerëve u jepet mundësia të shijojnë hapësirat e gjelbra të kodrave, shkëmbinjve dhe xhunglave.

Udhëtimi zgjat shtatë deri në nëntë orë dhe biletat kushtojnë nga 80 deri në 20 dollarë, në varësi të klasit. Si përfundim, është një mënyrë e paharrueshme për të kaluar një ditë.

“Pallati me rrota”, Trenat mbretërorë indianë

Përvoja hekurudhore mund të krahasohet me pallatin mbi rrota, që shëtit gjithë ish-shtetet mbretërore të Indisë Veriore.

Disa detaje të trenit.

U ndërtua në 1982-shin, përmban pjesë të përdorura privatisht nga Rajasthan Royalty, para Pavarësisë, që u rinovuan në vitin 2009.

Turistët mund të njihen me pasuritë e Raj-it, duke prekur sixhadetë e mëndafshta dhe zbukurimet e drunjta në mobilie.

Në të gjendet edhe një Spa dhe një bar luksoz, i askesueshëm nga gjithë turistët.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore