Lajme

Udhëheqësit izraelitë dhe turq mbajnë takimin e parë që nga viti 2008


Udhëheqësit e Izraelit dhe Turqisë kanë zhvilluar bisedime ballë për ballë për herë të parë që nga viti 2008, ndërsa lidhjet mes dy vendeve vazhdojnë të ngrohen.

Kryeministri izraelit Yair Lapid dhe presidenti turk Recep Tayyip Erdogan zhvilluan një takim të martën në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, sipas një deklarate nga zyra e Lapid.

Marrëdhëniet Izrael-Turqi, të ftohta prej kohësh mes grindjeve për kauzën palestineze, janë ngrohur muajt e fundit, me energjinë që po shfaqet si një fushë potenciale kyçe e bashkëpunimit.

Të dy vendet rivendosën zyrtarisht marrëdhëniet e plota diplomatike në gusht, duke përfshirë një shkëmbim ambasadorësh.

Përveç diskutimit për energjinë, Lapid falënderoi Erdoganin për ndarjen e inteligjencës së vendeve dhe vuri në dukje kërkesën e Izraelit për kthimin e katër qytetarëve të tij – dy prej tyre ushtarë – të zhdukur në Rripin e Gazës të bllokuar që nga një luftë e vitit 2014, tha zyra e Lapid të martën.

Turqia, anëtare e NATO-s, ka pritur anëtarët e Hamasit, një lëvizje palestineze që administron Rripin e Gazës. Kjo marrëdhënie ka qenë shpesh një pikë pengese në përpjekjet për të rindërtuar lidhjet midis Izraelit dhe Turqisë.

Lidhjet e tendosura

Marrëdhëniet midis dy palëve kanë qenë problematike që nga Lufta e Gazës 2008-2009 dhe vdekja e nëntë civilëve turq në një bastisje izraelite në vitin 2010 në anijen ndihmëse turke Mavi Marmara ndërsa përpiqej të thyente bllokadën në Gaza.

Pas Luftës së Gaza-s, Erdogan dënoi publikisht ish-kryeministrin izraelit Shimon Peres dhe politikat e vendit të tij për Palestinën ndërsa ishte në skenë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos në mars 2009.

Një përpjekje për pajtim në vitin 2016 çoi në kthimin e ambasadorëve, por ajo u rrëzua pas përgjigjes izraelite ndaj protestave kufitare 2018-2019 në Gaza, gjatë së cilës forcat izraelite vranë më shumë se 260 palestinezë. Turqia tërhoqi diplomatët e saj dhe i tha të dërguarit të Izraelit të largohej nga vendi në vitin 2018.

Afrimi i fundit çoi në një vizitë të presidentit izraelit Isaac Herzog në Turqi në mars.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu ishte në Jerusalem në fund të majit, ndërsa homologu i tij i atëhershëm Yair Lapid njoftoi një “kapitull të ri” në marrëdhënien ndërmjet vendeve.

Turqia dhe Izraeli të rivendosin marrëdhëniet e plota diplomatike

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore