Lajme

Udhëheqësi i Hezbollahut: Standarde të dyfishta, heshtja për sulmin ndaj Damaskut skandaloze


“Hezbollahu nuk do ta njohë kurrë Izraelin, as edhe nëse palestinezët në tokën e Palestinës do ta bënin këtë”.

Kështu ka apeluar pa hezitim Houssein Hajj Hassan, 64 vjeç, udhëheqësi kryesor i “Partisë së Zotit” shiite libaneze të lidhur me regjimin e Teheranit, tashmë deputet dhe ish-ministër i Bujqësisë dhe Industrisë.

Ekipi i të përditshmes italiane “Corriere della Sera” e ka takuar atë në zyrën e tij në Bejrut në momentin që po arrinin detajet e para të sulmeve ndaj Iranit.

Duket se Izraeli kreu një bastisje të dobët për të shmangur përshkallëzimin…

“Për sa i përket sulmit ndaj Iranit, janë liderët e tij ata që do të vendosin se si të reagojnë. Për sa i përket Libanit, mund të ritheksoj se ne do t’i përgjigjemi menjëherë secilës prej bastisjeve të tyre me armët dhe strategjitë e vendosura nga Rezistenca jonë. Nuk duhet harruar se në origjinën e të gjitha problemeve të Lindjes së Mesme dhe paqëndrueshmërisë kronike të saj është krijimi në vitin 1948 i një entiteti terrorist, racist dhe agresiv si Izraeli me mbështetjen e plotë të ju perëndimorëve”.

Këto janë deklarata shumë shqetësuese, më shumë të interesuara për t’ju dhënë legjitimitet sesa për të gjetur një zgjidhje paqësore. Ju përjashtoni a priori çdo kompromis, ju nxisni ekstremizmin radikal, fanatik dhe në fakt nuk bëni gjë tjetër veçse përjetësoni një luftë të destinuar të mos përfundojë kurrë, duke qenë se keni ndërmend të shkatërroni Izraelin…

“Sepse asnjë qeveri perëndimore nuk e ka dënuar sulmin izraelit te Konsullata iraniane në Damask më 1 prill? Nëse hidhet një gur në një ambasadë evropiane në Bejrut, të gjithë drejtojnë menjëherë gishtin nga Irani. Por heshtja juaj është skandaloze, standarde të dyfishta”.

Izraelitët përgjigjen se zyrat diplomatike iraniane po përdoren si baza ushtarake për t’i sulmuar ato. E papranueshme, nuk mendoni?

“Argumenti u refuzua: konsullata është e hapur për çdo iranian, nuk bën dallim mes politikanëve dhe ushtarëve”.

Tani a besoni se lufta do të kthehet në Liban?

“Ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi çdo sulmi”.

A nuk rrezikoni të humbisni edhe më shumë popullaritet se ajo që ndodhi në vitin 2006, kur hodhët mbi 4 mijë raketa, sot kur keni mbi 100 mijë?

“Unë nuk jam ushtarak. Por e di që në 6 muajt e fundit Izraeli ka përjetuar një shije të vogël të arsenalit tonë. Nëse do të provokonte, do të ishte më keq për Izraelin. Sot jemi shumë më të fortë se në vitin 2006. Shpresoj se libanezët nuk do të pësojnë ndonjë dëm nëse rindizet konflikti i hapur, por liria ka një çmim për të paguar. Qeveria synon të dëbojë të gjithë palestinezët nga Bregu Perëndimor dhe Gaza. Nëse ai fiton do të ishte një tragjedi për Lindjen e Mesme të përmbytur nga miliona refugjatë, duke përfshirë edhe Libanin. Më mirë atëherë të luftosh tani”.

Libanezët nuk ju mbështesin, nuk ju ndjekin…

“Kush thotë? Pas vitit 2006 ne morëm 70 për qind të votave shiite dhe së bashku me Amal 90. Dhe shifra mbetet konstante edhe sot e kësaj dite”.

Udhëheqësi juaj, Nasrallah, është shumë i vëmendshëm: ai e di që Irani mbështet krahun tuaj ushtarak, por ai përpiqet t’i përgjigjet shqetësimeve të libanezëve.

“Iranianët janë aleatët tanë, por ne jemi para së gjithash libanezë”.

Teherani vrau gati një mijë gra iraniane që kërkuan liri…

“Izraelitët masakruan dhjetëra mijëra prej tyre dhe fëmijët e tyre në Gaza”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore