Lajme

Udhëheqësi i Hezbollahut: Qipro do të jetë objektiv nëse lejon Izraelin të përdorë territorin


Udhëheqësi i Hezbollahut, Sayyed Hassan Nasrallah, paralajmëroi për një luftë “pa rregulla apo kufij” në rast të një ofensive të plotë izraelite kundër milicisë libaneze.

Ai kërcënoi se Qipro mund të bëhej një objektiv nëse lejonte që Izraeli të përdorte territor në çdo konflikt.

Qiproja dhe Izraeli kanë një marrëveshje dypalëshe të bashkëpunimit të mbrojtjes, e cila ka parë që vendet të kryejnë stërvitje të përbashkëta.

“Hapja e aeroporteve dhe bazave qipriote ndaj armikut izraelit për të shënjestruar Libanin do të thotë se qeveria qipriote është pjesë e luftës dhe rezistenca do ta trajtojë atë si pjesë e luftës”, tha shefi i Hezbollahut.

Nikos Christodoulides, presidenti i ishullit, u përgjigj të mërkurën në mbrëmje: Qiproja mbetet e pa përfshirë në asnjë konflikt ushtarak dhe pozicionohet si pjesë e zgjidhjes dhe jo e problemit.

Ai u përpoq të theksonte rolin humanitar që shteti më lindor i BE-së kishte luajtur në Lindjen e Mesme, duke lehtësuar hapjen e një korridori detar për të transportuar ndihmat e nevojshme në Gaza.

“Korridori ynë humanitar është një dëshmi e përkushtimit tonë për paqen dhe stabilitetin”, u tha ai gazetarëve në një ceremoni diplomimi në Universitetin e Qipros.

“Deklarata të tilla nuk janë të këndshme, por nuk pasqyrojnë realitetin. Qiproja nuk po merr pjesë në asnjë angazhim ushtarak”.

Christodoulides tha se kërcënimi do të ngrihej përmes kanaleve diplomatike.

Vërejtjet e Nasrallah erdhën një ditë pasi gjeneralët izraelitë thanë se kishin nënshkruar planifikimin për një ofensivë më të gjerë kundër Hezbollahut dhe ministri i jashtëm i Izraelit, Israel Katz, sugjeroi se vendi ishte në prag të vendosjes nëse do të zgjeronte luftën.

Duke folur në një memorial për Taleb Sami Abdallah, komandanti më i lartë i Hezbollahut që u vra nga Izraeli që kur të dy palët filluan shkëmbimet ndërkufitare më 8 tetor, Nasrallah këmbënguli se roli i Hezbollahut ishte të mbështeste Hamasin në luftimet në Gaza dhe se kishte arritur të lidhte forcat izraelite në veri të vendit.

Nasrallah foli për një strategji të një konflikti të kufizuar me Izraelin, pa luftë gjithëpërfshirëse dhe që synonte një armëpushim në Gaza, por retorika u shfaq më e nxehtë pasi tha se askund në Izrael nuk do të kishte siguri nga sulmet e Hezbollahut.

Fjalimi televiziv i Nasrallah nënvizoi vështirësinë e përpjekjeve diplomatike për të de-përshkallëzuar konfliktin midis dy palëve pasi ai është futur në një territor gjithnjë e më të rrezikshëm.

“Ne kemi më shumë se 100 mijë luftëtarë, madje edhe më shumë, edhe në skenarin më të keq. Ne jemi përgatitur për skenarin më të keq dhe Izraeli e di këtë”, tha ai.

Nasrallah foli ndërsa Amos Hochstein, një këshilltar i lartë i presidentit amerikan, Joe Biden, ishte kthyer në Izrael pas takimeve në Liban të martën.

Nuk kishte asnjë tregues për ndonjë përparim në përpjekjet e tij për të zbutur konfliktin mes paralajmërimeve se një përshkallëzim në luftë në shkallë të plotë mund të çonte në një konflikt rajonal.

Me ofensivën izraelite në Gaza tashmë në muajin e saj të nëntë, kritikat ndërkombëtare janë rritur në mënyrë të qëndrueshme për mbështetjen e SHBA-ve për sulmet ajrore dhe tokësore të Izraelit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore