Lajme

UBS pret të nënshkruajë marrjen e Credit Suisse më 12 qershor


UBS-ja tha të hënën se priste të përfundonte marrjen e Credit Suisse “që më 12 qershor”, duke krijuar një bankë gjigante zvicerane me një bilanc prej 1.6 trilion dollarësh pas një shpëtimi të mbështetur nga qeveria në fillim të këtij viti.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters” dhe kompania amerikane “Bloomberg”.

“UBS pret të përfundojë blerjen e Credit Suisse që më 12 qershor 2023. Në atë kohë, Credit Suisse Group AG do të shkrihet në UBS Group AG”, tha UBS në një deklaratë.

Banka kryesore e Zvicrës ra dakord më 19 mars të paguajë 3 miliardë franga zvicerane (3.37 miliardë dollarë) dhe të supozojë deri në 5 miliardë franga humbje për rivalin e saj më të vogël zviceran.

Kjo, pasi një kolaps i besimit të klientit e solli atë në prag të kolapsit, duke nxitur autoritetet zvicerane të veprojnë për të shmangur një krizë më të gjerë bankare.

Pas përfundimit, aksionet e Credit Suisse dhe Aksionet Depozitare Amerikane (ADS) do të hiqen nga SIX Swiss Exchange (SIX) dhe Bursa e New York-ut (NYSE), shtoi UBS-ja.

Sipas marrjes së të gjitha aksioneve, aksionerët e Credit Suisse do të marrin një aksion të UBS për çdo 22,48 aksione që zotërojnë.

Marrëveshja më e madhe bankare që nga kriza globale financiare do të krijojë një grup që mbikëqyr 5 trilion dollarë aktive, duke i dhënë UBS-së brenda natës një pozitë udhëheqëse në tregjet kyçe, përndryshe do t’i duheshin vite për t’u rritur në madhësi dhe për t’i arritur.

Mega-banka do të punësojë 120 mijë persona në mbarë botën, megjithëse tashmë ka njoftuar se do të shkurtojë vendet e punës për të përfituar nga sinergjitë dhe për të ulur kostot.

UBS-ja kishte nxituar të mbyllte transaksionin në kohë rekord, duke shpresuar të ofronte siguri më të madhe për klientët dhe punonjësit e Credit Suisse dhe të shmangte largimet.

Marrëveshja u mbështet nga 200 miliardë franga në mbështetje të likuiditetit nga banka qendrore zvicerane, si dhe angazhimi i qeverisë për të gëlltitur deri në 9 miliardë franga humbje mbi ato të përballuara nga UBS.

Mbetet një pikëpyetje se çfarë do të bëjë UBS me bankën zvicerane të shitjes me pakicë të Credit Suisse, e parë prej kohësh si “xhevahiri i kurorës” së grupit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore