Lajme

UBS-ja synon të shmangë përdorimin e ndihmës të Credit Suisse prej 10 miliardë dollarësh


UBS Group AG (UBSG.S) po synon të shmangë përdorimin e një ndihme (backstop) prej 10 miliardë dollarësh për Credit Suisse mes një reagimi të ashpër, raportoi të dielën gazeta londineze “Financial Times”.

Drejtuesit e UBS-së shpresojnë të njoftojnë se banka nuk do t’i bëjë thirrje qeverisë kur të publikojë rezultatet e tremujorit të dytë më 31 gusht, shtoi raporti.

Në qershor, UBS-ja arriti një marrëveshje me qeverinë zvicerane sipas së cilës qeveria do të garantojë deri në 9 miliardë franga zvicerane (9.98 miliardë dollarë) humbje që UBS mund të pësojë nga shitja e aseteve të rivalit të saj përtej 5 miliardë frangave që huadhënësi duhet të mbulojë veten.

Prioriteti i qeverisë dhe UBS-së ishte të “minimizonin humbjet dhe rreziqet e mundshme në mënyrë që të shmanget përdorimi i garancisë federale në masën më të madhe të mundshme”, tha qeveria.

Vlerësimet e humbjeve pritet të vihen në dispozicion gjatë tremujorit të tretë të vitit 2023, tha qeveria.

Shefi ekzekutiv Sergio Ermotti ka thënë se udhëheqja e UBS-së do të bëjë gjithçka që është e mundur për të parandaluar taksapaguesit zviceranë që të përballojnë kostot e marrjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore