Lajme

UBS-ja do të shkurtojë stafin e Credit Suisse pas blerjes


UBS Group do të shkurtojë stafin e saj me 20-30 për qind pas përfundimit të blerjes së Credit Suisse.

Lajmi është raportuar nga kompania “Bloomberg”.

Në total, ata planifikojnë të shkurtojnë 36 mijë punëtorë në mbarë botën, 11 mijë punëtorë do të pushohen nga puna në Zvicër.

Deri në fund të vitit 2022, të dy huadhënësit së bashku punësonin pothuajse 125 mijë njerëz, dhe rreth 30 për qind të numrit të përgjithshëm në Zvicër.

UBS-ja ka thënë publikisht se do të japë një shpjegim për shkurtimet e vendeve të punës sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndërsa kuptohej se do të ndodhnin shkurtime të konsiderueshme, huadhënësi e sheh mbajtjen e talenteve si një pjesë të rëndësishme të rreziqeve që lidhen me zbatimin e blerjes.

Kujtojmë se në mesin e marsit, në sfondin e kolapsit të huadhënësit fillestar amerikan SVB, aksionet e Credit Suisse zvicerane gjithashtu ranë ndjeshëm.

Institucioni financiar iu drejtua Bankës Kombëtare të Zvicrës me një kërkesë për një kredi prej 54 miliardë dollarësh dhe një ofertë për të blerë një pjesë të borxhit të bankës.

Në fund, pas negociatave të ndërmjetësuara nga rregullatorët zviceranë, banka zvicerane UBS ra dakord të blinte Credit Suisse për 3.25 miliardë dollarë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore