Lajme

UBS-ja do të shkurtojë gjysmën e fuqisë punëtore të Credit Suisse


UBS Group AG po planifikon të shkurtojë më shumë se gjysmën e fuqisë punëtore prej 45 mijë personash të Credit Suisse Group AG.

Kjo, duke filluar nga muaji i ardhshëm si rezultat i marrjes urgjente të bankës.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Bankierët, tregtarët dhe stafi mbështetës në bankën e investimeve të Credit Suisse në Londër, New York dhe në disa pjesë të Azisë pritet të mbajnë peshën kryesore të shkurtimeve, me pothuajse të gjitha aktivitetet në rrezik, thanë për “Bloomberg” njerëz të njohur me këtë çështje.

Punonjësve u është thënë të presin tre raunde shkurtimesh këtë vit, me të parin që pritet deri në fund të korrikut dhe dy raunde të tjera të planifikuara paraprakisht për shtator dhe tetor, shtuan njerëzit, duke kërkuar të mos përmendet pasi planet nuk janë publike.

Tre muaj pasi UBS-ja ra dakord të blinte Credit Suisse në një shpëtim të ndërmjetësuar nga qeveria, shtrirja e plotë e shkurtimeve të vendeve të punës po fillon të bëhet e qartë.

UBS-ja, fuqia punëtore e kombinuar e së cilës u rrit në rreth 120 mijë kur u mbyll marrëveshja, ka thënë se synon të kursejë rreth 6 miliardë dollarë në kostot e stafit në vitet e ardhshme.

Ajo synon të zvogëlojë përfundimisht numrin e përgjithshëm të kombinuar të punonjësve me rreth 30 për qind, ose 35 mijë njerëz, thanë dy nga njerëzit për “Bloomberg”.

Kjo është gjerësisht në përputhje me një reduktim të përgjithshëm prej rreth 30 mijë të vlerësuar nga analistët në Redburn në një raport për UBS këtë muaj.

Bordi ekzekutiv përmban vetëm një zotërues të Credit Suisse, Ulrich Koerner, i cili mbetet CEO i bankës së blerë.

Në njësinë kryesore të menaxhimit të pasurisë, vetëm pesë nga më shumë se dy duzina emërime drejtuese vijnë nga Credit Suisse.

Shefi Ekzekutiv i UBS Sergio Ermotti tha se integrimi po shkonte “shumë mirë”, në një ngjarje në Zyrih të martën.

UBS sinjalizoi që në fillim të blerjes se synon të shkurtojë në mënyrë drastike shifrat në bankën e investimeve me humbje të Credit Suisse, e cila ishte burimi i humbjes prej 5.5 miliardë dollarësh në skandalin Archegos Capital Management në 2021.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore