Lajme

UBS finalizon marrëveshjen me qeverinë për humbjet e Credit Suisse


UBS-ja ka finalizuar një marrëveshje me qeverinë zvicerane që do t’i sigurojë bankës deri në 9 miliardë franga zvicerane (10 miliardë dollarë) për ta mbrojtur atë nga humbjet – në shpëtimin e Credit Suisse.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta londineze “Financial Times”.

Marrëveshja për mbrojtjen e humbjeve është pengesa e fundit që UBS-ja duhet të kalojë përpara se të përfundojë blerjen në fillim të javës së ardhshme.

Në bisedimet me autoritetet zvicerane për shpëtimin e rivalit të saj Credit Suisse në mars, UBS-ja e bindi qeverinë të kontribuonte deri në 9 miliardë franga zvicerane për të mbuluar humbjet që banka do të bënte në mbylljen e aktiveve të padëshiruara.

Ndihma e qeverisë do të fillojë pasi UBS-ja mbuloi humbjet e para me 5 miliardë franga zvicerane.

“UBS do t’i menaxhojë këto aktive në një mënyrë të kujdesshme dhe të zellshme dhe synon të minimizojë çdo humbje dhe të maksimizojë realizimin e vlerës së këtyre aktiveve”, tha banka të premten.

Shpëtimi i Credit Suisse, i cili u projektua nga autoritetet zvicerane, pritet të jetë bashkimi bankar më i rëndësishëm dhe më i ndërlikuar që nga kriza financiare.

Madhësia e mbështetjes së qeverisë për marrëveshjen – e cila përfshin gjithashtu një linjë likuiditeti 100 miliardë franga zvicerane – dhe potenciali për shkurtime të vendeve të punës dhe mbyllje të degëve në Zvicër ka çuar në kritika brenda vendit.

Një sondazh i publikuar menjëherë pas shpalljes së marrëveshjes tregoi se tre të katërtat e votuesve donin që megabanka të ndahej.

Një muaj më vonë, parlamentarët zviceranë votuan kundër paketës financiare të qeverisë prej 109 miliardë dollarësh që mbështet marrëveshjen në një protestë simbolike.

Të mërkurën UBS konfirmoi Financial Times duke raportuar se do të shtynte rezultatet e saj të tremujorit të dytë nga 25 korriku në 31 gusht në njohje të detyrës së ndërlikuar të bashkimit të dy kornizave të kontabilitetit.

UBS pret të nënshkruajë marrjen e Credit Suisse më 12 qershor

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore