Sport

U cilësua homoseksual dhe u kërcënua, ish-gjyqtari i njohur largohet nga Egjipti


Mark Clattenburg. Photo: Sky Sports

Mark Clattenburg ka lënë punën e tij si kreu i komitetit të arbitrave të Egjiptit për shqetësime sigurie, pasi thuhet se ka marrë kërcënime nga një sërë mbështetësish dhe sulme personale nga presidenti i një klubi futbolli në vend.

Ish-arbitri i Premier League mori këtë rol gushtin e kaluar, ku u ngarkua të rriste performancën e zyrtarëve në Egjipt.

Por Clattenburg është kritikuar ashpër nga Mortada Mansour, presidenti i Zamalek Sporting Club, 14-herë fitues rekord i Premier League egjiptiane.

Mansour kritikoi rolin e Clattenburg në futbollin egjiptian, sipas “The Sun”.

Presidenti i Zamalek bëri gjithashtu akuza për jetën personale të Clattenburg, i cili mendohet se është i ndarë nga gruaja e tij Claire. Mansour kishte pohuar se ish-gjyqtari kishte lënë gruan e tij për të filluar një marrëdhënie homoseksuale.

Edhe pse aktiviteti seksual i të njëjtit seks nuk është i kriminalizuar në Egjipt, personat LGBTQ+ janë ndjekur penalisht me akuzën e “shthurjes” në të kaluarën dhe ka pak pranim publik të homoseksualitetit.

47-vjeçari thuhet se është përballur gjithashtu me kërcënime nga mbështetësit e Zamalek, duke shkaktuar largimin e tij.

Clattenburg gjithashtu kishte shqetësime se emërimet e tij në arbitrazh po ndryshonin nga liga, ndërsa ai u përpoq të bindte zyrtarët e huaj që të udhëtonin në vend për të mbikëqyrur ndeshjet e mëdha.

Ish-arbitri thuhet se nuk ishte paguar dy muaj nga paga e tij prej 32 mijë paund në muaj. Shoqata e Futbollit egjiptian konfirmoi se Clattenburg ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij, por organizata thotë se largimi i tij ende duhet të ratifikohet.

Bordi i Drejtorëve të Federatës Egjiptiane të Futbollit do të mbajë një mbledhje urgjente të mërkurën, për të vendosur për dorëheqjen e Clattenburg.

Gazeta egjiptiane “Al-Ahram” raportoi se FA egjiptiane ishte “e befasuar” nga dorëheqja e Clattenburg. Organizata mohoi se emërimet e arbitrave ishin ndryshuar dhe tha se do të “mbështeste rikthimin e tij”.

FA gjithashtu pretendoi se shqetësimet për sigurinë e tij ishin “një ekzagjerim”, duke e etiketuar vendin si “më të sigurtin në botë”.

Clattenburg ka mbajtur disa role jashtë vendit që kur u largua si gjyqtar i Premier League në 2017. Ai fillimisht mori detyrën e kreut të arbitrit në Arabinë Saudite, një rol që më parë e kishte mbajtur ish-zyrtari i Premier League, Howard Webb.

Clattenburg që atëherë ka punuar në Kinë dhe Greqi, përpara se të merrte postin në Egjipt.

Ish-arbitri ishte parë si një nga zyrtarët më të lartë të Evropës gjatë karrierës së tij, e reflektuar në mbikëqyrjen e tij në Champions League dhe finalet e Kampionatit Evropian në 2016.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore