Aplikacione

Twitter pranon të respektojë ligjet e ashpra të dezinformimit të BE-së


Twitter ka rënë dakord të respektojë ligjet e reja të rrepta të Bashkimit Evropian për lajmet e rreme, propagandën ruse dhe krimin në internet.

E gjitha vjen pasi një ekip zyrtarësh nga Komisioni Evropian hynë në selinë e kompanisë për të testuar aftësinë e saj për të vepruar legalisht në Evropë.

Kjo, vetëm disa javë pasi Elon Musk, pronari i Twitter-it, hoqi dorë nga kodi vullnetar i praktikës së bllokut për dezinformimin.

Në ushtrimin e parë të këtij lloji, zyrtarët e BE-së u lejuan të hyjnë në selinë e kompanisë për të kryer një ushtrim tallës me stafin e Twitter-it për të testuar kontrollet e tij mbi propagandën ruse, lajmet e rreme dhe aktivitetin kriminal, duke përfshirë shfrytëzimin seksual të fëmijëve.

Thierry Breton, komisioneri përgjegjës për zbatimin e Aktit të ri të Shërbimeve Digjitale, mirëpriti faktin që kompania pranoi vullnetarisht për testin.

Ai përsëriti paralajmërimin e tij për të gjitha kompanitë e mediave sociale se BE do të veprojë me shpejtësi dhe ashpërsi për të mbështetur ligjet e reja gjithëpërfshirëse që hyjnë në fuqi në gusht.

“Kur bëhet fjalë për krimin online, nuk mund të ketë gjysmë masa. Platformat shumë të mëdha në internet duhet të vendosin kontrollet dhe burimet e nevojshme të brendshme për të qenë gati për rregullat e reja evropiane”, ka thënë ai.

Ligjet e reja hyjnë në fuqi më 25 gusht, por frika e BE-së se Twitter-i mund të mos i respektojë ishte rritur.

Kontrollet në ushtrim mbuluan fusha duke përfshirë përmbajtjen dhe kontrollet e rekomanduara për të luftuar përmbajtjen e paligjshme në internet, siç është shfrytëzimi seksual i fëmijëve në internet, si dhe qasjen e Twitter-it ndaj dezinformimit.

44 kompani, përfshirë Google dhe Facebook, po marrin pjesë në kodin e praktikës së BE-së, të cilin blloku e prezantoi si një mjet për të ndihmuar platformat e mediave sociale të përgatiten për ligjet e reja.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore