Lajme

Twitter ka lëshuar kodin burimor përgjegjës për rekomandimin e cicërimave


Twitter ka lëshuar një pjesë të kodit kompjuterik që përcakton se si rrjeti social rekomandon përmbajtjen, duke i lejuar përdoruesit dhe programuesit të vlerësojnë performancën e tij dhe të sugjerojnë ndryshime në algoritëm.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Kompania tha se kishte ngarkuar kodin në dy depo në platformën e ndarjes së kodit Github.

Ato përfshijnë kodin burimor për shumë pjesë të Twitter, duke përfshirë algoritmin e rekomandimit që kontrollon se cilat cicërima shohin përdoruesit.

“Kjo lëvizje u bë me urdhër të pronarit të kompanisë, miliarderi Elon Musk, i cili tha se transparenca e kodit do të çonte në rritjen e besimit midis përdoruesve dhe përmirësime të shpejta të produktit. Ai shërben gjithashtu për të adresuar shqetësimet e përbashkëta të përdoruesve dhe ligjvënësve, të cilët po shqyrtojnë gjithnjë e më shumë platformat e mediave sociale për mënyrën sesi algoritmet zgjedhin përmbajtjen që shohin përdoruesit”, thekson agjencia.

Musk shkroi në Twitter se rrjeti social do të përditësojë algoritmin e tij të rekomandimeve bazuar në sugjerimet e përdoruesve çdo 24-48 orë.

Musk dhe disa punonjës të Twitter mbajtën gjithashtu një seancë në Spaces, bisedën audio të Twitter, ku u kërkuan përdoruesve të japin sugjerime dhe të bëjnë pyetje se si funksionon kodi i platformës.

Interesante, gjatë bisedës, një person pyeti pse kodi i Twitter i klasifikon përdoruesit si republikanë ose demokratë.

Një punonjës i Twitter u përgjigj se ishte një veçori e vjetër që nuk ishte thelbësore për sistemin e rekomandimeve të platformës dhe kompania po kërkonte ta hiqte atë.

Kompania shtoi gjithashtu se nuk ka asnjë kod në magazinat e Github që i bën rekomandimet e reklamave të Twitter të funksionojnë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore