Aplikacione

‘Twitter-i vlen më pak se gjysma e asaj që Musk ka paguar për të’


Platforma Twitter vlen më pak se gjysma e asaj që Elon Musk pagoi për të gjashtë muaj më parë duke humbur më shumë se 20 miliardë dollarë në vlerë.

Kështu rezulton sipas llogaritjeve të bëra nga miliarderi.

Musk i sugjeroi stafit të kompanisë së mediave sociale se tani vlerësohet në më pak se 20 miliardë dollarë. Kjo krahasohet me 44 miliardë dollarë që ai pagoi për të në tetor 2022.

Zhvlerësimi i madh i kompanisë pason marrjen e turbullt nga ana e Musk. Disa reklamues të mëdhenj janë larguar nga platforma dhe një burim i madh fondesh për blerjen e kompanisë nga Musk, firma e investimeve Fidelity, ka shënuar vlerën e aksioneve të saj me 56 për qind.

Masa e vlerës së Twitter-it u bazua në ofertën e Musk për grante të aksioneve.

Në përgjithësi, të përdorura si një mënyrë për të nxitur punonjësit, grantet e aksioneve janë një mundësi për të blerë aksione që nuk mund të shiten deri në një moment të caktuar kohor, në krahasim me opsionet e aksioneve, të cilat mund të jenë më fleksibël.

Qëllimi është të inkurajohet stafi që të arrijë një vlerësim të caktuar në një moment në kohë, në mënyrë që ata të mund të shesin aksionet e tyre për para.

Grantet e aksioneve mund të “shiten çdo gjashtë muaj, bazuar në një vlerësim të palës së tretë”, sipas një tjetër email-i të brendshëm për stafin.

Email-i shkruan gjithashtu se, përpara një sërë pushimesh nga puna të profilit të lartë, kompania kishte rreth katër muaj nga mbarimi i parave.

Numri i punonjësve të kompanisë është ulur nga rreth 7 mijë e 500 në rreth dy mijë punonjës, sipas shifrave që Musk paraqiti në dhjetor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore