Aplikacione

Twitter-i i Elon Musk nis spastrimin e shenjave verifikuese blu


Shenjat blu filluan të zhdukeshin nga llogaritë e verifikuara më parë në Twitter të enjten e 21 prillit, pasi politikat e zbatuara nën pronarin e ri Elon Musk filluan të zbatoheshin.

Musk, i cili bleu kompaninë për 44 miliardë dollarë në vitin 2022 dhe deri më tani ka luftuar për ta bërë atë fitimprurëse, ka kërcënuar të heqë atë që ai i quajti “çeqe blu të trashëguara” për muaj të tërë.

Më parë, shenja e kontrollit tregonte llogari që ishin verifikuar për origjinalitetin dhe u jepeshin llogarive të personave të famshëm, gazetarëve dhe organeve të medias.

Tani përdoruesit që kërkojnë verifikim do të duhet të paguajnë për Twitter Blue, një program i diskutueshëm abonimi prej 8 dollarësh në muaj, sipas të cilit çdo llogari mund të marrë një shenjë blu verifikimi.

Sakaq, përhapja e ndryshimeve të enjten ishte kaotike.

Përdorues të shumtë të profilit të lartë shkuan në platformë për të pohuar se nuk do të paguanin për shenjat blu sipas politikës së re, ndërsa të tjerë njoftuan se do të largoheshin plotësisht nga platforma.

Organizatat jofitimprurëse Human Rights Watch dhe NAACP kanë postuar në Twitter se nuk do të paguajnë për Twitter Blue.

SCOTUSblog, një faqe interneti lajmesh që ndjek punën e Gjykatës Supreme të SHBA-ve, ka thënë se do të pushojë së postuari tërësisht në Twitter.

Publikimi pason një lëvizje të ngjashme nga NPR, rrjeti radiofonik amerikan, i cili u largua nga Twitter-i javën e kaluar pasi u etiketua si një “media e lidhur me shtetin” sipas politikave të reja të platformës.

Gjithashtu, heqja e proceseve të verifikimit falas ka ngritur shqetësime për rrezikun e keqinformimit dhe imitimit të organizatave dhe njerëzve legjitimë.

Një mori llogarish të rreme qeveritare – duke përfshirë disa që paraqiten si Shërbimi i të Ardhurave të Brendshme të SHBA-ve në mes të sezonit të depozitimit të taksave – u shfaqën më platformë.

Të tjerë ndryshuan fotot dhe biografitë e llogarisë së tyre për të imituar figura të shquara, me një tweet të rremë të Jeff Bezos që po shpërndante Amazon-in.

Më herët, Twitter-i ka thënë se entitetet qeveritare mund të aplikojnë për një kontroll blu falas përmes një programi të veçantë, por disa kanë raportuar se deri më tani nuk kanë qenë në gjendje ta bëjnë këtë.

Të enjten, sistemi i tranzitit të shpejtë të Bay Area, sistemi i metrosë në Zonën e Gjirit të San Franciskos, ku ndodhet selia e Twitter-it, postoi në Twitter se kishte aplikuar për një shenjë të tillë, por nuk kishte marrë përgjigje nga kompania.

Ekspertët kanë deklaruar se dështimi për të verifikuar subjekte të tilla rrit rreziqet e mashtrimeve dhe kërcënon të shembet reagimi ndaj fatkeqësive në internet, me agjenci si Sistemi Kombëtar i Motit tani pa kontroll.

Por imitimet kanë qenë një problem i përsëritur që kur Musk mori drejtimin e kompanisë.

Në nëntor, platformës iu desh të ndalonte ndryshimet në programin e abonimit për shkak të një fluksi llogarish të verifikuara që paraqiteshin si përdorues dhe organizata legjitime.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore