Aplikacione

Twitter-i akuzohet për censurë në Indi pasi bllokon kritikët e qeverisë


Twitter-i është akuzuar se i është nënshtruar presionit të qeverisë në Indi duke bllokuar shumë gazetarë, politikanë dhe aktivistë të shquar nga platforma javët e fundit.

Qeveria e atjeshme lëshoi njoftime në Twitter për të hequr njerëzit si pasojë e një mbylljeje të internetit në Punjab gjatë kërkimit për një udhëheqës separatist të arratisur Sikh.

Platforma ra dakord të bllokonte më shumë se 120 llogari, duke përfshirë politikanin kanadez Jagmeet Singh, poetin kanadez Rupi Kaur, disa gazetarë dhe një deputet indian.

Jaskaran Sandhu, bashkëthemeluesi i Baaz News me bazë në Toronto, një medium i fokusuar në Sikh, mori një email nga Twitter-i më 21 mars që thoshte se llogaria e tij ishte mbajtur në Indi.

Në email-in, të parë nga The Guardian, asnjë postim apo aktivitet specifik nga Sandhu nuk u citua nga Twitter-i për veprimin e tij.

“Qeveria indiane e ka bërë normë marrjen e masave drakoniane dhe goditjen e mospajtimit që vjen nga sikh ose komunitete të tjera pakicë”, ka thënë Sandhu.

“Veprimet e Twitter-it janë vetëm një shembull tjetër që nënkupton se liritë civile dhe të drejtat demokratike janë nën sulm”, ka shtuar ai.

Freedom House, një organizatë jofitimprurëse me bazë në SHBA, ka akuzuar qeverinë e kryeministrit Narendra Modi se “e ka shtyrë Indinë drejt autoritarizmit’ dhe në vitin 2021 uli statusin e Indisë nga “e lirë” në “pjesërisht e lirë”.

India, tregu i tretë më i madh për Twitter-in pas SHBA-ve dhe Japonisë, po rezulton të jetë një nga sfidat më të mëdha.

Duke iu përgjigjur një postimi në Twitter për censurën në Indi, Elon Musk, ka thënë se “nuk është e mundur për mua të rregulloj çdo aspekt të Twitter-it në mbarë botën brenda natës, ndërkohë që jam ende duke drejtuar Tesla-n dhe SpaceX-in, ndër të tjera”.

Platformat e mediave sociale, përfshirë Twitter-in, ishin parë si një nga rrugët e mbetura për njerëzit indianë për të shprehur mospajtimin, pasi shtëpitë e mediave tradicionale u dorëzuan kryesisht ndaj presionit nga qeveria për të ndjekur linjën e saj.

Twitter-i paditi qeverinë në korrik për urdhrat e heqjes, pasi qeveria prezantoi legjislacionin në vitin 2021 që synonte rregullimin e çdo forme të përmbajtjes digjitale, duke përfshirë lajmet në internet, mediat sociale dhe platformat e transmetimit dhe fuqizimin e vetes për të hequr përmbajtjen që e konsideronte “të kundërshtueshme”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore