Lajme

Turqia gjobit 3 transmetues për mbulim kritik të reagimit ndaj tërmetit


Në Turqi, rregullatori i medias ka gjobitur tre transmetues për mbulimin e tërmetit në jug të vendit që la të vrarë më shumë se 42 mijë njerëz.

Kështu ka bërë me dije një anëtar i bordit të rregullatorit.

“Halk TV”, “Tele 1” dhe “FOX” kanë marrë gjoba të llogaritura në bazë të të ardhurave të tyre për muajin më parë, për raportimin e mangësive në reagimin e qeverisë ndaj tërmetit.

Të tre kanalet janë të njohura për linjat editoriale që kritikojnë presidentin turk, Recep Tayyip Erdoğan, dhe “Halk TV” është fort i lidhur me partinë CHP, opozitën kryesore të Turqisë.

Sakaq, Erdogan-i filloi një goditje gjithëpërfshirëse pas një grushti të dështuar në vitin 2016 që vendosi shumë nga mediat nën kontrollin e qeverisë dhe aleatëve të saj të biznesit.

Ai do të kërkojë rizgjedhjen këtë vit dhe trajtimi i tërmetit nga administrata e tij është bërë një fushë beteje kryesore. Shumë familje të varfra kanë sulmuar qeverinë për dështimin për të arritur tek ata dhe për të shpëtuar të dashurit e tyre nga rrënojat.

Udhëheqësi kryesor i opozitës, i cili po përballet me Erdogan-in në sondazhe, ka udhëhequr kritikat.

Në muajin tetor, Turqia miratoi një ligj që dënon shpërndarjen e “lajmeve të rreme” deri në tre vjet burg. Dhe vendi renditet në vendin e 149 nga 180 për lirinë e shtypit në vitin 2022.

“Halk TV” dhe “Tele 1” u gjobitën me 5 për qind të të ardhurave të tyre të janarit, sipas Ilhan Tasci, një anëtar i bordit të rregullatorit.

Po ashtu transmetuesit u urdhëruan të pezullonin një nga programet e tyre ditore për pesë ditë.

“Halk TV” dhe “FOX TV” u gjobitën gjithashtu me 3 për qind të qarkullimit të tyre të janarit për shkelje të veçanta.

Por kreu i Shoqatës së Gazetarëve të Turqisë, Nazmi Bilgin, i ka quajtur vendimet “krim” kundër shikuesve dhe e përshkruar rregullatorin si një “bord censurimi”.

“Me këto dënime, anëtarët kriminelë të rregullatorit, të cilët shpërfillin të drejtën e publikut për të marrë lajme dhe të drejtën e viktimave të tërmetit për t’u informuar, kryejnë një krim të madh”, ka theksuar ai.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore