Lajme

Turqia, duke mbikëqyrur kalimin në Detin e Zi, e quan pushtimin rus ‘luftë’


Turqia e konsideroi pushtimin rus të Ukrainës, “luftë” në një ndryshim retorik që mund t’i hapë rrugën vendit anëtar të NATO-s për të miratuar një pakt ndërkombëtar që kufizon kalimin detar rus në Detin e Zi.

Sipas Konventës së Montreux të vitit 1936, Turqia ka kontroll mbi ngushticat e Dardaneleve dhe Bosforit që lidhin Mesdheun dhe Detin e Zi dhe mund të kufizojnë kalimin e anijeve luftarake gjatë kohës së luftës ose nëse kërcënohen.

Duke balancuar angazhimet e saj perëndimore dhe lidhjet e ngushta me Moskën, Ankaraja ka thënë se sulmi rus është i papranueshëm, por deri të dielën nuk e kishte përshkruar situatën si një luftë.

“Në ditën e katërt të luftës në Ukrainë, ne përsërisim thirrjen e presidentit Recep Tayyip Erdogan për ndalimin e menjëhershëm të sulmeve ruse dhe fillimin e negociatave për armëpushim”, tha zëdhënësi presidencial Ibrahim Kalin në Twitter.

Fahrettin Altun, drejtori i komunikimit i Turqisë, tha se “ne jemi dëshmitarë të një lufte tjetër në rajonin tonë” dhe përsëriti ofertën e Erdoganit për të ndërmjetësuar.

Kievi i ka bërë thirrje Ankarasë që të bllokojë më shumë anije luftarake ruse që të kalojnë drejt Detit të Zi, nga i cili Moska ka nisur një nga inkursionet e saj në bregdetin jugor të Ukrainës.

Megjithatë, ministri i Jashtëm i Turqisë tha të premten se Rusia kishte të drejtën nën Montreux për të kthyer anijet në bazën e tyre vendase, gjë që mund të kufizonte çdo ndryshim të politikës turke.

Turqia ka kultivuar lidhje të mira me Rusinë dhe Ukrainën. Çdo hap shumë larg kundër Moskës mund të dëmtojë importet e saj të rënda të energjisë dhe mallrave dhe sektorin e saj të turizmit në një kohë trazirash ekonomike të brendshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore