Lajme

Turqia dhe Greqia zotohen të riparojnë lidhjet pas një viti tensioni


Greqia dhe Turqia ranë dakord të mërkurën për të rifilluar bisedimet dhe masat e ndërtimit të besimit pasi përshëndetën një “klimë të re pozitive” në lidhjet pas më shumë se një viti tensionesh.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters”.

Dy aleatët e Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada për një sërë çështjesh.

Kjo, duke përfshirë fillimin dhe mbarimin e ndarjeve të tyre kontinentale, burimet e energjisë, fluturimet mbi detin Egje dhe Qipron e ndarë etnikisht.

Vitin e kaluar, presidenti turk Tajip Erdogan ndërpreu bisedimet dypalëshe në një mosmarrëveshje mbi shkeljet e hapësirës ajrore dhe pasi akuzoi kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis për presion ndaj Shteteve të Bashkuara për të bllokuar shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi.

Marrëdhëniet u përmirësuan kur Greqia u bë një nga vendet e para që dërgoi punonjës shpëtimi për të ndihmuar në nxjerrjen e të mbijetuarve nga rrënojat pas një tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë në shkurt.

Erdogan dhe Mitsotakis, të dy të rizgjedhur së fundmi, u takuan në margjinat e një Samiti të NATO-s në Vilnius të mërkurën në takimin e tyre të parë që nga marsi i vitit të kaluar.

“Është në dobi të të dyja vendeve që klima pozitive e formuar në marrëdhëniet dypalëshe gjatë muajve të fundit ka vazhdimësi dhe konsistencë”, thanë zyrat e dy liderëve në deklarata identike, por të ndara.

“Të dy palët ranë dakord të ndërtojnë mbi momentin pozitiv dhe të aktivizojnë kanale të shumta komunikimi midis dy vendeve në periudhën e ardhshme”, thanë ata, duke shtuar se të dy liderët presin “kontakte më të shpeshta në të gjitha nivelet”.

Ata ranë dakord gjithashtu që takimi i ardhshëm i një Këshilli të Bashkëpunimit të Nivelit të Lartë, një mekanizëm që të dy vendet krijuan në 2010 për afrimin e tyre, do të mbahet në qytetin verior grek të Selanikut në vjeshtë.

“Ne jemi optimistë se mund të kthejmë një faqe të re”, u tha Mitsotakis gazetarëve pas samitit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore