Shqipëria

Turizmi në Shqipëri dhe rritja e tregut të qirave afatshkurtra


Zyrtarët e turizmit në Shqipëri presin deri në 10 milionë turistë këtë vit pasi udhëtarët kanë përparësi destinacionet buxhetore.

Me një rivierë të gjatë bregdetare, vargmalesh, liqenesh dhe zonash të mbrojtura natyrore, vetëm në janar të këtij viti, Shqipëria priti mbi 300 mijë vizitorë jashtë sezonit, duke e krahasuar me 194 mijë në vitin 2022.

“Ne e dinim që Shqipëria ishte një nga ato perlat e fshehura ose një vend sekret pesë vjet më parë”, tha për faqen “Skift” Niels Mueller-Wickop, CEO i kompanisë së udhëtimit Join My Trip, e cila ndihmon udhëtarët të gjejnë grupe për të udhëtuar.

Vetëm këtë verë kompania e tij po organizon 17 udhëtime drejt Shqipërisë.

Mueller-Wickop vuri në dukje se për sa i përket turizmit dhe mikpritjes, ai ka shumë potencial në krahasim me destinacionet e tjera të Evropës Juglindore si Kroacia dhe Greqia.

I shpallur si Karaibet i Evropës, vendi ka tërhequr vazhdimisht grupet e hotelerive.

Grupi spanjoll i mikpritjes “Melia Hotels International” njoftoi se do të hapë shtatë prona në vend deri në vitin 2025.

“IHG Hotels & Resorts” ka nënshkruar një marrëveshje ekskluziviteti me InterContinental Tirana, i pari InterContinental Hotels & Resorts në Shqipëri, që gjithashtu pritet të hapet në vitin 2025.

Siç qëndron sot, shumica e vizitorëve të huaj në Shqipëri preferojnë qiratë afatshkurtra në vend të hoteleve.

Sipas statistikave zyrtare të turizmit, 11 për qind e vizitorëve qëndrojnë në hotele dhe vetëm për një natë.

Fshati bregdetar i Ksamilit (ndonjëherë i referuar si Bora Bora i Evropës) është i dyti ndër destinacionet verore në trend të Airbnb sipas kërkimit.

Dhe sipas AirDNA dhe një raporti të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara, sektori i ndarjes së shtëpive dhe qirave afatshkurtra gjeneroi një të ardhur vjetore të vlerësuar prej rreth 20 milionë euro (22 milionë dollarë) në vitin 2022.

“Risia e 2022-ës është shfaqja e tregjeve të reja ose pak të njohura në sektorin e turizmit shqiptar. Që nga dekada e kaluar, Shqipëria ka përjetuar një rritje të vazhdueshme të turistëve nga Evropa Lindore si Polonia, Republika Çeke dhe Ukraina”, thuhet në raport. “Megjithatë, që nga fillimi i vitit 2022, Shqipëria po sheh një rritje të dukshme të vizitorëve nga shumë vende të tjera evropiane, veçanërisht ato me të ardhura të larta, si Spanja (+57%), Belgjika (+23%), Holanda (+36%)”.

Rritja e tregut të qirave afatshkurtra në Shqipëri ka qenë e shpejtë që nga viti 2019.

Sipas të dhënave të analizuara nga AirDNA, në janar 2019 kishte 4 mijë e 663 listime të disponueshme.

Ky numër u rrit në 13 mijë e 770 deri në maj 2023 — kjo është një rritje prej 195 për qind.

Por kërkesa për qëndrime gjatë natës u rrit me 543 për qind në të njëjtën periudhë, nga 7 mijë e 425 në 47 mijë e 794.

Ndërsa kohëzgjatja mesatare e qëndrimit mbeti e qëndrueshme, rritja e ofertës ka bërë që tarifat mesatare ditore të bien nga 67,8 euro (75,90 dollarë) në 59,4 euro (66,48 dollarë).

Vlora, qyteti i tretë më i populluar në Shqipëri, krenohet me numrin më të madh të pronave të listuara në AirBnB — qyteti përjetoi një rritje të dukshme në tremujorin e tretë të 2022.

Gjatë kësaj periudhe, kishte më shumë se 7 mijë apartamente të disponueshme me qira, duke shënuar një rritje të shquar prej 77 për qind krahasuar me të njëjtin hark kohor të vitit 2019.

Në vitin 2022, numri i njësive me qira pati një rritje të ndjeshme në të gjitha vendndodhjet krahasuar me vitin 2019, por qyteti i Tiranës i kaloi të gjitha duke arritur një numër rekord që ishte dy herë më i lartë.

“Ndërsa Shqipëria ka edhe bujtina të mira, shumica e turistëve preferojnë të marrin apartamente me qira”, tha Mueller-Wickop. “Siç thashë, Shqipëria nuk është më një destinacion sekret – ajo po bëhet gjithnjë e më popullore në mesin e turistëve të rinj evropianë”.

Nga janari në maj 42% më shumë turistë të huaj në Shqipëri

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore