Lajme

“Trupi i çdo gruaje është gati për plazh”


Ministria e Barazisë në Spanjë ka nisur një fushatë verore për të inkurajuar gratë e shqetësuara se si duket trupi i tyre për të shkuar në plazh.

“Vera është gjithashtu e jona”, shkruhet në slogan mbi një imazh të pesë grave me forma dhe madhësi të ndryshme trupore.

“Të gjithë trupat janë trupa për në plazh”, tha ministrja e Shërbimeve Sociale, Ione Belarra.

Drejtuesja e Institutit të Grave, Antonia Morillas tha se fiziku ndikoi jo vetëm në vetëvlerësimin e grave, por edhe në mohimin e të drejtave të tyre.

Ilustrimi i fushatës së pesë grave që pushojnë në plazh gjithashtu paraqet një grua topless pas një mastektomie (heqja e gjoksit me operacion kirurgjik).

Instituti, i cili qëndron pas nismës, tha se ishte një përpjekje për të treguar se të gjitha organet kishin vlefshmëri.

Femrat duhet ta shijojnë verën kudo dhe me kë të dëshirojnë, thuhej në reklamë.

“Sot një dolli verë për të gjithë, pa stereotipe dhe dhunë estetike ndaj trupit tonë”.

Por, jo të gjithëve u bëri përshtypje fushata.

Disa pyesnin veten nëse duhet të zgjerohet për të përfshirë burra pa të ashtuquajturat trupa standardë, ndërsa lideri i krahut të majtë Cayo Lara tha se fushata ishte kulmi i absurditetit, duke u përpjekur të “krijojë një problem aty ku nuk ekziston”.

Ministrja e re e Barazisë, Ángela Rodríguez Pam, postoi një mesazh në Twitter për burrat që besonin se gratë nuk kishin nevojë për lejen e ministrisë për të shkuar në plazh.

“Sigurisht që do të shkojmë, por ne po supozojmë se do të tërheqim urrejtje për të treguar një trup që nuk është është standard”.

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore