Lajme

Trump thotë se nuk pret “gjykim të drejtë” në New York


Pak orë më parë, ish-presidenti amerikan, Donald Trump, përdori platformën e tij të mediave sociale për të thënë se nuk pret të ketë një gjykim të drejtë në New York.

Kjo pasi Juria votoi pro aktakuzës, e cila në vetvete përmban një padi kriminale dhe është hera e parë në historinë amerikane, kur një president përballet me një rrethanë të tillë.

“Ata e sollën këtë akuzë të rreme, korruptive dhe të turpshme kundër meje sepse unë qëndroj me popullin amerikan dhe ata e dinë se nuk mund të kem një gjyq të drejtë në New York!”, shkroi ai në Truth Social.

Në komentet e mëparshme për shtypin, ai e kishte përshkruar aktakuzën e tij si “persekutim politik” dhe kritikoi prokurorin e qarkut të Manhattanit që ndiqte çështjen e tij.

Pritet që të martën të dalë për herë të parë në sallën e gjyqit.

Ndërkohë mbështetës të Trump u mblodhën jashtë rezidencës së tij në Palm Beach Mar-a-Lago për të treguar solidaritet.

Ata valëvitën flamujt e fushatës Trump 2024.

Donald Trump paditet nga një juri madhore, e para herë në historinë amerikane për një ish-president

Për çfarë akuzohet penalisht Trump

Në vitin 2016, ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi mediat duke i ofruar të shiste informacion për atë që ajo tha se ishte një lidhje kurorëshkelëse që kishte me Donald Trump në vitin 2006.

Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130 mijë dollarë Daniels për ta mbajtur të qetë. Kjo nuk është e paligjshme.

Megjithatë, kur Trump rimbursoi Cohen, të dhënat për pagesën thonë se ishte për tarifat ligjore.

Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat e biznesit, që është një kundërvajtje – një vepër penale – në New York.

Prokurorët gjithashtu mund të pretendojnë potencialisht se kjo shkel ligjin zgjedhor, sepse përpjekja e tij për të fshehur pagesat e tij ndaj Daniels ishin të motivuara nga mosdashja që votuesit të dinin se ai kishte një lidhje me të.

Mbulimi i një krimi duke falsifikuar të dhënat do të ishte një krim, që është një akuzë më e rëndë.

Edhe avokatët e ndjekjes penale pranojnë se sido që të jetë, ky nuk është aspak një rast i qartë.

Ka pak precedent për një ndjekje të tillë dhe përpjekjet e kaluara për të akuzuar politikanët për kapërcimin e kufirit midis financimit të fushatës dhe shpenzimeve personale kanë përfunduar në dështim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore