Lajme

Trump nis gjyqin në New York për mashtrim civil


Donald Trump u paraqit në një gjykatë të Manhattan-it të hënën për fillimin e një gjyqi për mashtrim civil që ka potencialin të dëmtojë biznesin e tij, duke e quajtur atë “gjuetinë e vetme më të madhe të shtrigave të të gjitha kohërave”.

Kështu bën të ditur botimi amerikan “Wall Street Journal”.

Ish-presidenti nuk i tha asgjë Prokurores së Përgjithshme të shtetit të New York-ut, Letitia James, ndërsa ai hyri në sallën e gjyqit për t’u përballur me akuzat e saj se ai dhe biznesi i tij falsifikuan vlerat e aseteve për një dekadë dhe korrën afërsisht 250 milionë dollarë fitime të paligjshme.

James, një demokrate, po kërkon një sërë sanksionesh që do të pengonin Trump të bëjë biznes në New York ose me institucione të tjera në shtet.

Dhe ajo tashmë siguroi një vendim gjithëpërfshirës paragjyqësor që urdhëroi anulimin e certifikatave të biznesit që i duhen Trump për të operuar në New York.

Ish-presidenti, i veshur me një kostum të errët dhe një kravatë ngjyrë kaltëroshe, u ul me krahët e kryqëzuar në tryezën e mbrojtjes së bashku me avokatët e tij në sallën e gjyqit ceremonial ndërsa procesi po fillonte.

Edhe pas vendimit të javës së kaluar, ka gjashtë pretendime të mbetura për gjykim, në lidhje me mashtrimin e sigurimeve, komplotin dhe falsifikimin e dokumenteve.

Këto pretendime kërkojnë që prokurori i përgjithshëm të demonstrojë disa komponentë të qëllimit mashtrues nga Trump dhe prova se vlerësimet e rreme kishin rëndësi.

Gjyqi mund të zgjasë deri në dhjetor.

Paraqitja e Trump të hënën çoi në një prani të madhe sigurie jashtë gjykatës.

Barrikada metalike rrethuan perimetrin, me oficerë të Departamentit të Policisë së New York-ut dhe oficerë të gjykatës të vendosur në pikat e kontrollit.

Më herët në mëngjes, rreth një duzinë demonstruesish anti-Trump marshuan jashtë ndërtesës së gjykatës, duke mbajtur shenja dhe duke brohoritur, “Trump gënjen tërë kohës”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore