Lajme

Trump, midis frikës nga arrestimi dhe tundimit për ta kthyer në cirk


Si e po e përjeton ish-presidenti amerikan arrestimi i tij i mundshëm?

Disa ditë më parë Maggie Haberman, reporter i “New York Times” i tha “CNN” se Donald Trump ishte “shumë i shqetësuar” për një inkriminim të mundshëm në lidhje me pagesat për Daniels Stormy.

Kësaj të fundit i dha para me fatura false për ta bërë që të heshtte mbi marrëdhënien e tyre seksuale.

Kjo është e para nga akuzat e shumta të mundshme për raste të tjera, përfshirë përpjekjen për të shkatërruar rezultatin e zgjedhjeve të vitit 202 dhe refuzimin për të ofruar dokumente të klasifikuara në lidhje me presidencën e saj.

Duket se Trump mendon se për disa arsye, inkriminimi mund ta ndihmojë atë politikisht, por nga ana tjetër ai nuk dëshiron të përballet me arrestimin.

Ai duhet të paraqitet vetë, ata do të merrnin gjurmët e gishtërinjve, ai duhet të kërkojë të dalë më tej.

Asnjë nga këto nuk e emocionon.

Dikush shkroi se ai do të bëjë një fjalim, të tjerët që do të buzëqeshin vetëm në kamerat.

Ai e konsideron atë një shfaqje.

Ai dëshiron të jetë përbuzës, për t’i treguar botës se nëse ata mund t’i bëjnë këtë atij, ata mund ta bëjnë këtë për të gjithë.

Ndërkohë, ish-presidenti po vrapon me makinën e golfit për pasurinë e tij në Mar-a-Lago në Florida.

Për dekada, sipas ish-punonjësve të tij të organizatës Trump që kanë folur në mënyrë anonime, Trump ushqeu një frikë të fortë mbi arrestimin.

Për një kohë të gjatë ai u përpoq të kultivonte marrëdhënie me zyrtarë që mund të kishin ndikuar në hetime mbi të ose pronat e tij.

Trump ka besuar gjithmonë se ai mund të përkulë ngjarjet në vullnetin e tij.

Ndonjëherë  ka pasur sukses, duke dalë nga skandalet që do të kishin zhytur ndonjë politikan.

Për shembull, gjatë zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016, ai arriti të shpëtojë veten nga skandali i videos “Access Hollywood” që daton nga dhjetë vjet më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore