Lajme

Tronditet nga një shpërthim qyteti rus afër kufirit me Ukrainën


Një shpërthim tronditi qendrën e qytetit rus të Taganrog-ut pranë kufirit me Ukrainën të premten, duke plagosur disa njerëz, tha Kremlini.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “AFP” dhe transmetuesi “NBC News”.

Diku tjetër, ligjvënësi i shquar rus Alexander Khinshtein tha në një postim në Telegram se një shpërthim kishte goditur një rafineri të madhe nafte në rajonin Samara të Rusisë, rreth 850 milje në veriperëndim të Taganrog-ut.

Duke fajësuar Ukrainën për “sulmin terrorist në infrastrukturën e banimit” në Taganrog, Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një postim në Telegram se sistemet e saj të mbrojtjes kishin “zbuluar dhe përgjuar” një “raketë S-200 të prodhuar sovjetik” të modifikuar.

Ai shtoi se fragmente të raketës kishin rënë mbi qytet, duke dëmtuar disa ndërtesa dhe duke plagosur civilë.

Ministria nuk tha se sa njerëz ishin plagosur, por guvernatori rajonal i Rostov-it, Vasily Golubev, tha në një postim në kanalin e tij Telegram se 15 persona kishin pësuar lëndime të lehta nga copëzat.

Askush nuk kishte vdekur, shtoi ai.

Informacioni paraprak sugjeroi se shpërthimi në Samara ishte shkaktuar nga një mjet shpërthyes, tha Khinshtein, duke shtuar se askush nuk u lëndua dhe dëmet nuk ishin serioze.

Shërbimet e sigurisë e kishin arrestuar personin pas shpërthimit të rafinerisë teksa po përpiqej të largohej nga Rusia, tha ai.

Duke e përshkruar të dyshuarin si “punonjës” në rafineri, Khinshtein shtoi se ai më parë ishte “transferuar në Rusi nga Ukraina”.

Nuk kishte të dhëna të menjëhershme nëse dy incidentet ishin të lidhura.

Më herët të premten, një dron ukrainas u rrëzua jashtë Moskës, tha në një deklaratë Ministria ruse e Mbrojtjes.

Ky ishte sulmi ose përpjekja e tretë me dron në rajonin e kryeqytetit këtë muaj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore