Vende

Treni më i ri italian do t’i çojë skiatorët drejt e në shpatet e Dolomiteve


Italia dëshiron që turistët të rizbulojnë pasuritë e saj natyrore në një mënyrë të qëndrueshme.

Këtë, me më shumë rrugë treni të planifikuara nga Milano dhe Genova për vitin e ardhshëm.

Sezoni i skive është thuajse gati dhe Italia sapo ka zbuluar një mënyrë të re emocionuese për të arritur te Dolomitet.

Nga 15 dhjetori, një tren luksoz me fjetje do të shkojë nga Roma në vendpushimin e famshëm të skive të Cortina d’Ampezzo.

Është e para nga disa linja të reja të trenit turistik nga kompania hekurudhore shtetërore e Italisë Ferrovie dello Stato (FS).

Treni Espresso Cadore pritet të niset çdo të premte në mbrëmje këtë dimër, duke iu dhënë pasagjerëve një pamje të mrekullueshme malore të shtunave në mëngjes.

Shërbimi me 220 shtretër do të ndahet në seksione të klasit të parë dhe të dytë me dy persona dhe në të tjera me katër dhe gjashtë persona.

Vagonët e viteve ‘80 dhe ‘90 po ripërdoren për kabinat e trenit. FS thotë se ata janë projektuar për të dhënë një përvojë unike, të pa parë më parë në panoramën e transportit hekurudhor italian.

Kjo vazhdimësi midis magjepsjes italiane të së shkuarës dhe të tashmes është një linjë për rrugët e reja të trenave.

Kompania hekurudhore e vendit po përfshin trena ‘luksoz’ dhe të vjetër në disa nga linjat më të njohura, si dhe itinerare më pak të njohura.

Por ka diçka për të gjithë nën iniciativën Trenat Turistikë Italianë, e cila do të përfshijë tre lloje të ndryshme shërbimesh, nga luksi te trenat rajonalë me ritëm më të ngadaltë.

Ata të gjithë do të synojnë ta bëjnë udhëtimin me tren një pjesë integrale e pushimeve – sipas FS – një gur prove i udhëtimit më të ngadaltë dhe të qëndrueshëm.

Një tjetër shërbim i ri do të lidhë Romën me rrënojat e Metaponto në Basilicata dhe Reggio Calabria në Italinë jugore.

Milano do të marrë një shërbim të ri për në Genova nëpërmjet qytetit port toskan të Livornos.

Këto dhe rrugë të tjera janë në rrugën e duhur për t’u hapur në vitin 2024.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore