Shqipëria

Tregu i kokainës në Britani dhe roli i trafikantëve shqiptarë


Ndërsa agimi zgjoi mbi portet e Portsmouth-it një ditë prilli të vitit të kaluar, hetuesit e drogës nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) po monitoronin fshehurazi një stuhi të pazakontë aktivitetesh.

Atlantic Klipper, një anije me kontejnerë plot me banane e destinuar për supermarketet në Mbretërinë e Bashkuar, kishte mbërritur nga Kolumbia dhe dokerët dukej se po nxitonin të çonin dy paleta të veçanta nga ngarkesa më e gjerë në një pjesë tjetër të portit.

Disa orë më vonë paletat u ngarkuan në një kamion dhe u çuan më shumë se 100 milje në një ambient biznesi pranë Lichfield-it, i lidhur me Jonathan Arnold, djalin e një ish-shefi policie.

Arnold, 30 vjeç, kishte shpresuar se do të merrte një ngarkesë 1 ton e gjysmë kokainë me një vlerë rruge prej 118 milionë paundësh.

Në vend të kësaj, ai dhe banda e tij zbuluan se ishin objektiv i një goditjeje nga forcat e rendit.

Kokaina ishte zbuluar nga policia holandeze tre ditë më parë, kur anija bëri një ndalesë të shkurtër në Holandë.

Kështu e nis artikullin e saj shterues gazeta britanike “The Sunday Times” të titulluar “Britania e kokainës – dhe një betejë e zgjuarsisë midis policisë dhe trafikantëve”.

Kërkesa në rritje

Kjo dërgesë e veçantë u kap, por shumë droga të tjera po kalojnë.

NCA-ja vlerëson se tregu i kokainës në Mbretërinë e Bashkuar vlen 11 miliardë paund në vit.

Kjo i bën britanikët, konsumatorët më të mëdhenj të drogës për frymë në Evropë – duke u rritur me 117 tonë në vit.

Dhe konsumi duket të jetë në rritje. Graeme Biggar, drejtori i përgjithshëm i NCA-s, zbuloi kohët e fundit se analiza e mostrave të ujërave të zeza tregoi se përdorimi i kokainës ishte rritur me 25 për qind në një vit në qytete si Londra, Birmingham dhe Mançester.

Droga është më e përhapur se kurrë – në tualetet e klubeve të natës dhe në baret e qytetit, në darkat e klasës së mesme dhe në tarracat e futbollit, ku ka kontribuar në një rritje të huliganizmit.

Gjithashtu po nxit dhunën në familje. Javën e kaluar doli se 59 për qind e shkelësve të abuzimit në familje të arrestuar në shtatë zona të forcave të policisë rezultuan pozitivë për kokainë ose opiate si pjesë e një piloti.

Në një zonë të paidentifikuar shifra ishte deri në 85 për qind – që do të thotë 127 teste pozitive nga 150. Droga madje ka gjetur rrugën e saj në pronat parlamentare.

Ndryshe nga çmimi i shumicës së mallrave me pakicë, kostoja e kokainës ka qëndruar e qëndrueshme gjatë krizës së kostos së jetesës.

Çmimi mesatar i një gram kokaine jo premium, i prerë me substanca të tjera, ka mbetur fiks në 40 paundë. Për shkak se është një produkt me para në dorë, mund të rritet vetëm me 10 paundë.

Çmimet kanë qëndruar gjithashtu të ulëta sepse oferta është e bollshme, falë niveleve të larta të prodhimit në xhunglat e Amerikës së Jugut dhe metodave gjithnjë e më të zgjuara të kontrabandës.

“The Times” është përpjekur të ndjekë gjurmët dhe të përshkruajë ndryshimet kryesore në kontrollin e tregtisë fitimprurëse, e cila përfshin portet e përgjakura në Ekuador dhe Belgjikë dhe vilat luksoze të Dubait.

Mbretërit e rinj

Kolumbia rrit më shumë se 60 për qind të prodhimit të kokainës në botë, nga e cila rrjedh kokaina, dhe është deri tani prodhuesi më i madh i drogës, përpara Perusë dhe Bolivisë.

Prodhimi rekord i kohëve të fundit mund të shpjegohet pjesërisht me faktin se sipërfaqja e tokës që i është kushtuar kultivimit të koka’s është shtuar si kërpudha.

Tani besohet të jetë katër herë më i madh në Kolumbi se në vitin 2014, duke mbuluar më shumë se 500 mijë hektarë.

Kjo rritje masive ka rezultuar në shkatërrimin e zonave të mëdha të pyjeve tropikale dhe përhapjen e ndotësve si vajguri dhe acidi sulfurik, të përdorura në prodhimin e drogës, duke kërcënuar të nxisë një fatkeqësi mjedisore.

Tregtia e kokainës është diversifikuar në mënyrë të konsiderueshme që nga 40 vjet më parë, kur Pablo Escobar dhe karteli i tij i fuqishëm Medellín kishin kontrollin mbi furnizimin me kokainë të Kolumbisë.

Sot bandat nga Evropa dhe SHBA-të kanë zhvendosur togerët në rajon për të menaxhuar operacionet e trafikimit “nga fillimi në fund”.

Ndërkohë, shumë boss’a të fuqishëm janë vendosur në Dubai, i cili është kthyer në një qendër globale të krimit.

Ky brez i ri i zotërve të drogës përfshin Daniel Kinahan, mafiozin irlandez që ka një shtëpi në kompleksin ekskluziv Palm Jumeirah dhe Edin Gacanin, një shtetas boshnjak-holandez që drejton bandën e frikshme “Tito dhe Dino”.

Gacanin, 40 vjeç, u arrestua në Dubai në nëntor si pjesë e një operacioni policor ndërkombëtar për të rrëzuar një të ashtuquajtur super-kartel të akuzuar se kontrollonte një të tretën e furnizimit me kokainë në Evropë.

Majmunët dhe bananet

Edhe pse në mënyrë sporadike shfaqen histori për dërgesat e drogës që mbërrijnë në Britani me jahte dhe nëpërmjet njerëzve që përdoren si mushka në avionët e pasagjerëve, pjesa dërrmuese e kokainës transportohet në Evropë me anije mallrash komerciale, shpesh të fshehura mes paletave me banane.

Zakonisht droga ngarkohet në port ose para mbërritjes atje.

Megjithatë, disa banda të guximshme tani do të presin që një anije mallrash të lundrojë dhe pastaj të përdorin skafet për të kapur anijen në det.

Megjithatë, shumë anije në shtegun transatlantik të kokainës tani janë nisur nga Guayaquil në Ekuador për në Antwerp në Belgjikë.

Të dy portet janë zhytur në dhunë ndërsa grupet e krimit të organizuar luftojnë për kontroll.

E tillë është egërsia e luftës mes bandave në Guayaquil – ku meksikanët, shqiptarët dhe shumë grupe të tjera kriminale kanë një prani – sa qyteti port është quajtur “Guayakill”.

Vitin e kaluar thuhet se ka pasur të paktën 1 mijë e 200 vrasje, duke përfshirë prerje koke.

Në Antwerp vitin e kaluar, zyrtarët kapën një rekord prej 110 tonësh kokainë, shumica e të cilave vinte nga Ekuadori.

Në të kundërt, në vitin 2014, më pak se shtatë tonë drogë u gjetën në port ose në tranzit.

Tregtarët efikasë

Pasi një ngarkesë kokaine ka hyrë në Britani – në bordin e një anijeje mallrash ose transportohet me automjet përtej Kanalit – ajo ndahet shpejt në sasi më të vogla dhe dërgohet për të ushqyer rrjetet lokale të shpërndarjes.

Në jug të Anglisë, grupet shqiptare të krimit, përfshirë bandën Hellbanianz në Barking, në lindje të Londrës, e cila nxjerr në pah pasurinë e saj në mediat sociale, janë bërë burimi dominues i furnizimit.

“Ata janë thjesht shumë efikasë dhe më të besueshëm se trafikanti juaj britanik i drogës”, tha një burim i Whitehall. “Ata bëjnë pazar me çmimin dhe në datën dhe kohën që është rënë dakord”.

Policia e Mbretërisë së Bashkuar ka bërë hapa të rëndësishëm në shtypjen e tregtarëve që shpërndajnë drogën te konsumatorët britanikë, por është një lojë e vazhdueshme e maces dhe miut.

E megjithatë, sasia e kokainës së kapur është vetëm një fraksion – ndoshta 10 për qind, sipas disa vlerësimeve – e asaj që nuk zbulohet.

Pjesa tjetër shkon në gjakun britanik në sasi gjithnjë e më të larta, duke lënë një gjurmë gjakderdhjeje dhe shkatërrimi mjedisor pas saj, përmbyll “The Sunday Times”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore