Lajme

Tre ushtarët e plagosur rëndë të KFOR-it ishin pjesë e regjimentit të “Alpinëve” italianë


Tre Alpinë nga regjimenti i 9-të i L’Aquila italianë u plagosën rëndë gjatë përleshjeve në Kosovë, bëri me dije gazeta “Il Capoluogo”.

Të tre Alpinët kanë mbetur të plagosur rëndë, por jashtë rrezikut për jetën, vijon botimi italian.

Ministri i Mbrojtjes në Itali Guido Crosetto shprehu “afërsinë dhe shërim të shpejtë për ushtarët e KFOR-it të NATO-s italiane, hungareze dhe moldave të plagosur në përleshjet në Kosovë”, thuhet në profilin e vetë Ministrisë së Mbrojtjes në Twitter.

Për kushtet e të plagosurve, siç raporton TGCOM24, ushtarët e kontingjentit italian kanë pësuar lëndime nga trauma dhe djegie nga shpërthimi i mjeteve ndezëse.

Të plagosurit, të shpëtuar menjëherë nga njësitet mjekësore të KFOR-it, aktualisht janë nën vëzhgim nga personeli mjekësor i cili po konstaton gjendjen e tyre.

Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, Giuseppe Cavo Dragone, po ndjek zhvillimin e situatës përmes Komandës së Përbashkët Operacionale dhe shpreh afërsinë me ushtarët e plagosur dhe familjet e tyre.

Regjimenti i 9-të Alpin u nis në janar të këtij viti për mision në Kosovë.

Të ashtuquajtur “Pendët e zeza” nga Abruzzo morën asokohe udhëheqjen e Komandës Rajonale Perëndimore, duke alternuar Kalorësinë e Piemonte, si pjesë e Operacionit “Ndërmarrja e Përbashkët”, operacioni më i qëndrueshëm i NATO-s që ekziston aktualisht.

Nën komandën e kolonel Mario Bozzi, komandant regjimenti, Abruzzo Alpini mori përgjegjësinë për pjesën perëndimore të Kosovës, duke garantuar gjithashtu sigurinë e Manastirit të Deçanit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore