Vende

Travel Off Path: Shqipëria, nga perlat më të bukura të fshehura në kontinent


Shqipëria është sërish pjesë e sugjerimeve turistike si një nga vendet e mahnitshme të botës, por pak të vizituara dhe të nënvlerësuara.

Kësaj here nga “Travel Off Path”.

Teksa destinacionet e njohura si Parisi, Londra, Italia dhe Greqia mund të jenë në krye të listave të shumë udhëtarëve, këto destinacione vijnë me çmime të larta dhe turma të padurueshme.

Kurse Shqipëria, bashkë me gjashtë destinacione të tjera, duhen marrë parasysh për ata që po kërkojnë të eksplorojnë një vend të ri.

Po ashtu konsiderohet si një nga perlat e fshehura në kontinent.

“Shumë udhëtarë anashkalojnë Shqipërinë kur planifikojnë një udhëtim në Evropë dhe nuk e kanë idenë se po humbasin një nga perlat më të mëdha të fshehura në kontinent”, shkruan artikulli.

Nga ana tjetër, përmendet se – paçka të mirave – vendi mbetet ende i nënvlerësuar.

“Shqipëria po rritet në popullaritet, por ende mbetet tepër e nënvlerësuar. Ky komb ballkanik krenohet me një vijë bregdetare mahnitëse me plazhe që rivalizojnë ato të Greqisë, Italisë ose Kroacisë”, vijohet në artikull.

Dhe se është gjithashtu “shtëpia e qyteteve të vogla piktoreske, një kryeqyteti të çuditshëm dhe të lezetshëm, Tirana, dhe disa nga çmimet më të lira në Evropë”.

Sakaq, “Travel Off Path” rendit edhe disa vende të tjera, përveç Shqipërisë, që duhen marrë në konsideratë nga udhëtarët.

Ekuadori

Turistët dynden në Ekuador për të vizituar ishujt e njohur Galapagos, por shumë prej tyre kalojnë pjesën tjetër të vendit ose kalojnë shumë pak kohë në të.

Por Ekuadori nuk duhet humbur. Ky vend i vogël i Amerikës së Jugut ofron bukuri mahnitëse natyrore, nga malet në plazhet në xhungla.

Është gjithashtu një destinacion tepër i përballueshëm, me çmime më të lira se vendet fqinje si Peruja dhe Kolumbia.

Laosi

Laosi është një nga destinacionet më të nënvlerësuara në Azinë Juglindore. Tajlanda fqinje, Vietnami dhe Kamboxhia marrin të gjitha më shumë vizitorë se Laosi, megjithatë ky vend është një vend që nuk duhet neglizhuar.

Me disa nga çmimet më të përballueshme në rajonin tashmë miqësor me buxhetin e Azisë Juglindore, Laosi është një destinacion i mrekullueshëm për udhëtarët me buxhet.

Disa nga gjërat më të njohura për të bërë në Laos janë vizita e ujëvarave dhe shpellave Kuang Si dhe turneu në 4 mijë ishujt me varkë.

Guatemala

Teksa shumë udhëtarë amerikanë kanë qenë në Meksikë, më pak kanë eksploruar fqinjin e Meksikës në jug, Guatemalën. Ky vend i mrekullueshëm i Amerikës Qendrore është jashtëzakonisht i nënvlerësuar.

Në një udhëtim në Guatemalë, ju mund të eksploroni qytetin e mrekullueshëm kolonial të Antigua-s, të ngjiteni në vullkanin Acatenango, të pushoni në brigjet e liqenit Atitlan dhe të eksploroni rrënojat misterioze të Tikal.

Ky është gjithashtu një destinacion i mrekullueshëm për udhëtarët me kosto të ulët për shkak të çmimeve të tij shumë të përballueshme.

Mozambiku

Kur të vijnë në mendje destinacionet kryesore në Afrikë, Mozambiku mund të mos jetë vendi i parë që të shfaqet në kokë.

Por ky komb i Afrikës Lindore është shumë i nënvlerësuar dhe ia vlen të vizitohet për shkak të bukurisë së tij të jashtëzakonshme natyrore. Nëse mendoni se Afrika ka të bëjë me safarit, do të dëshironi të mendoni përsëri.

Mozambiku është i famshëm për plazhet e tij që janë ndër më të bukurat në botë, me ujë të pastër kristal dhe brigje me rërë të bardhë. Është vendi i përsosur për të shkuar në shëtitje në ishull dhe zhytje.

Sllovenia

Sllovenia është një vend i vogël i Evropës Qendrore që shpesh është nën hijen e Kroacisë dhe Italisë fqinje. Por kjo perlë e pacenuar e një vendi ofron turma më të ulëta dhe çmime më të ulëta në krahasim me homologët e saj më të njohur.

Disa destinacione në Slloveni nuk mund të humbasin përfshijnë kryeqytetin simpatik Ljubljanën, Liqenin e përsosur të Bled-it dhe Parkun Kombëtar skenik Triglav.

Uzbekistani

Azia Qendrore është një rajon i botës që mbetet jashtë radarit të shumë udhëtarëve, por nuk duhet të jetë kështu. Ky rajon i nënvlerësuar është plot me natyrë dhe të lë pa frymë, histori të jashtëzakonshme dhe kulturë magjepsëse.

Uzbekistani është prezantimi i përsosur në Azinë Qendrore. Ky vend ishte një ndalesë në rrugën e lashtë të Mëndafshit dhe ajo histori ende mund të shihet në arkitekturën e bukur dhe plot ngjyra të qyteteve si Samarkand, Bukhara dhe Khiva.

Marrë nga “Travel Off Path”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore