Lajme

Trajnuesit ushtarakë perëndimorë mund të shkojnë në Ukrainë, thotë ministri i Lituanisë


Ministri i Jashtëm i Lituanisë ka folur për mundësinë e një koalicioni ad hoc të vendeve perëndimore që dërgojnë personel trajnimi ushtarak në Ukrainë të mbështetur nga mbrojtja ajrore me bazë tokësore.

Kjo, disa ditë pasi Rusia mori një ton gjithnjë e më të ashpër kundër asaj që e sheh si kërcënim për përfshirje më të thellë perëndimore në lufte.

Duke folur për median britanike The Guardian Gabrielius Landsbergis mbështeti gjithashtu sekretarin e jashtëm britanik duke thënë se Ukraina mund të përdorte armë të prodhuara nga Britania kundër Rusisë.

Ministër i Jashtëm në Lituani për katër vjet, Landsbergis ka kërkuar prej kohësh për veprime më të ashpra kundër Rusisë, por vërejtjet e tij të fundit kanë treguar se ka mbështetje në disa pjesë të Evropës për linjën muskulare të miratuar së fundmi nga presidenti francez.

Emmanuel Macron ka tronditur disa kolegë evropianë dhe ka zemëruar Rusinë duke thënë se perëndimi nuk duhet të përjashtojë dërgimin e trupave në Ukrainë.

“Trupat tona kanë trajnuar ukrainasit në Ukrainë para luftës dhe ne e kemi bërë këtë për shumë vite. Pra, kthimi në këtë traditë mund të jetë mjaft i realizueshëm”, ka thënë Landsbergis.

“Ky mund të jetë një hap i parë në nismën e presidentit Macron”.

Ai tha se një propozim për të trajnuar ukrainasit brenda vendit të tyre ishte “më praktik” sesa trajnimi që po zhvillohej në territorin e anëtarëve të NATO-s.

Po ashtu tha se masa do t’i tregonte Vladimir Putinit se nuk i takon atij të vendosë mënyrën se si ne po ndihmojmë Ukrainën.

“Në vend të kësaj, ne do të shohim se çfarë nevojitet dhe do t’i përshtatemi situatës sepse situata nuk po përmirësohet.”

Ai tha se parlamenti lituanez i kishte dhënë tashmë qeverisë një mandat për t’u trajnuar brenda Ukrainës, por kjo do të bëhej më së miri si pjesë e një koalicioni më të madh.

Macron, duke u përballur me kritika të gjera, ka qëndruar në idenë e dërgimit të trupave në Ukrainë.

Landsbergis tha se vërejtjet e Macron tashmë kishin funksionuar pasi Kremlini kishte ndryshuar llogaritjet.

Ai tha gjithashtu se “ka shumë zhgënjim” brenda Ukrainës. “Ukrainasit po e bëjnë të qartë me dhimbje, veçanërisht Dmytro Kuleba, ministri i Jashtëm, se cilat Patriot nevojiten dhe si do të përdoren ato. Është e pamundur të bëhet më e qartë”.

“Dëmi që po shohim – është mbi ne, është dështimi ynë. Duket si sukses rus, por ata mund ta bëjnë këtë me sy të lidhur nëse ne nuk jemi në gjendje të mbrojmë qytetet e Ukrainës. Ata thjesht po bombardojnë qendrat e trurit të rrjetit elektrik, gjë që është shumë më e vështirë për t’u rregulluar”.

Sipas tij, udhëheqja e fundit e Evropës për Ukrainën ka qenë “pak e rastësishme”, duke shtuar se iu desh Republikës Çeke, një vend relativisht i vogël, të dilte me një iniciativë për të blerë municion masivisht për Ukrainën.

Landsbergis i kërkoi Britanisë të merrte një rol më të madh në Ukrainë dhe mohoi se vendi kishte bërë shumë hapa larg Evropës për ta bërë të mundur këtë.

“Ka vend. Ka nevoje. Ka potencial dhe ka gjëra që mund të bëjmë së bashku”.

Ai theksoi një rol të mundshëm për Mbretërinë e Bashkuar në adresimin e kërcënimit hibrid të paraqitur nga Rusia, diçka që ai e përshkroi si një realitet të ri, por jo pjesë e luftës ushtarake konvencionale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore