Sport

Trajneri kroat: Shpresoj që Modric të jetë me ne edhe në Euro 2024


Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic, ka thënë se beson se Luka Modric do të zgjasë karrierën e tij ndërkombëtare deri në Euro 2024, duke rritur mundësinë që ai mund të zgjasë qëndrimin e tij në Real Madrid përtej përfundimit të kontratës.

37-vjeçari do të zgjasë rekordin e tij kombëtar duke fituar ndeshjen e tij të 162-të në ndeshjen e playoff-it për vendin e tretë të Kupës së Botës të së shtunës kundër Marokut në stadiumin Khalifa International.

Edhe pse Modric ka qenë në formë të mirë gjatë finaleve në Katar, spekulimet janë shtuar se mesfushori mund të tërhiqet nga përfaqësimi i vendit të tij. Por duke folur të premten, Dalic tha: “Shpresoj që ai të jetë me ne”.

“Unë po e pres me padurim dhe mendoj se është mjaft e sigurt që ai do të jetë, por Luka Modric do të vendosë gjithashtu personalisht se si ndihet”.

“Duke ditur se si ndihet për futbollin dhe ekipin kombëtar të Kroacisë, jam i sigurt se do ta bëjë, por është vetëm vendimi i tij”.

Kontrata e fundit njëvjeçare e Modric në Bernabeu skadon në fund të sezonit, që do të thotë se ai ose do të duhet të nënshkruajë një marrëveshje të re me kampionët në fuqi të Evropës ose të gjejë një klub të ri për të vazhduar të luajë në vitin para Euros së ardhshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore