Sport

Trajneri i ri i Napolit: Tre emra dalin si pretendentët kryesorë


Vincenzo Italiano (Getty Images)

Ndërsa Napoli përgatitet për një ndryshim menaxherial sezonin e ardhshëm, klubi ka identifikuar tre emra të shquar për të udhëhequr skuadrën, sipas raporteve nga “Sky Italia”.

Antonio Conte mbetet prioritet, por paga e tij e madhe mund ta bëjë emërimin e tij një kërkesë të ndërlikuar, duke e lënë Napoli-n të shqyrtojë opsionet alternative.

Ndër kandidatët kryesorë që po shqyrtohen aktualisht janë trajneri i Fiorentina-s, Vincenzo Italiano, ai i Nice, Francesco Farioli dhe Raffaele Palladino i Monza-s.

Italiano, aktualisht në krye të Fiorentina-s, ka tërhequr vëmendjen për zgjuarsinë e tij taktike dhe aftësinë për të maksimizuar potencialin e skuadrës së tij.

Në mënyrë të ngjashme, Farioli, trajneri kryesor i Nice, sjell një perspektivë të re dhe një histori suksesi në zhvillimin e talenteve të rinj.

Ndërkohë, qëndrimi i Palladino te Monza e ka parë klubin të rritet, duke treguar aftësitë e tij menaxheriale.

Përzgjedhja e këtyre kandidatëve ndikohet dukshëm nga kufizimet financiare të Napoli-t, me klubin që përballet me mundësinë e zvogëlimit të kostove për shkak të mos kualifikimit të mundshëm nga futbolli i Champions League.

Të tre kandidatët shihen si të aftë për të arritur sukses duke operuar brenda një buxheti të kufizuar, duke i bërë ata zgjedhje ideale për rrethanat aktuale të Napoli-t.

Sidoqoftë, mundësia që Conte të marrë frenat te Napoli mbetet e varur nga disa kushte. Nëse CEO Aurelio de Laurentiis zgjedh ish-menaxherin e Tottenham-it, Conte do të kërkojë garanci në lidhje me fondet e transferimit dhe përforcimet e skuadrës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore