Lajme

Toyota pretendon përparimin ‘e madh’ teknologjik të baterive të makinave elektrike


T oyota ka bërë një përparim teknologjik që do t’i lejojë të përgjysmojë peshën, madhësinë dhe koston e baterive.

Lëvizje kjo, që mund të paralajmërojë një përparim të madh për automjetet elektrike.

Prodhuesi i dytë më i madh i makinave në botë po ndiqte tashmë një plan për të nxjerrë makina me bateri të avancuara të gjendjes së ngurtë, të cilat ofrojnë përfitime në krahasim me bateritë me bazë të lëngshme, deri në vitin 2025.

Kompania japoneze ka thënë se kishte thjeshtuar prodhimin e materialit të përdorur për t’i bërë ato, duke e përshëndetur zbulimin si një hap të rëndësishëm përpara që mund të shkurtojë në mënyrë dramatike kohën e karikimit dhe të rrisë rrezen e lëvizjes.

“Si për bateritë tona të lëngshme ashtu edhe për bateritë në gjendje të ngurtë, ne po synojmë të ndryshojmë në mënyrë drastike situatën ku bateritë aktuale janë shumë të mëdha, të rënda dhe të shtrenjta”, ka thënë Keiji Kaita, president i qendrës së kërkimit dhe zhvillimit për neutralitetin e karbonit.

“Për sa i përket potencialit, ne do të synojmë të përgjysmojmë të gjithë këta faktorë”, ka shtuar ai.

David Bailey, një profesor i ekonomisë së biznesit, ka thënë se nëse pretendimet e Toyota-s do të mbështeteshin, mund të ishte një moment historik për të ardhmen e makinave elektrike.

“Shpesh ka përparime në fazën e prototipit, por më pas është e vështirë të rritet ai pretendim”, ka thënë ai.

Sipas tij, nëse është një zbulim i vërtetë, ai mund të jetë një ndryshim i lojës, shumë i shenjtë i automjeteve me bateri.

Kaita ka thënë se kompania kishte zhvilluar mënyra për t’i bërë bateritë më të qëndrueshme dhe besonte se tani mund të prodhonte një bateri të gjendjes së ngurtë me një distancë prej 1 mijë e 200 kilometra që mund të karikonte në 10 minuta ose më pak.

Kompania pret që të jetë në gjendje të prodhojë bateri në gjendje të ngurtë për përdorim në automjetet elektrike që në vitin 2027.

Bateritë në gjendje të ngurtë janë parë gjerësisht si një ndryshim i mundshëm i lojës për automjetet elektrike, duke premtuar se do të reduktojnë kohën e karikimit, do të rrisin kapacitetin dhe do të zvogëlojnë rrezikun e zjarrit që lidhet me bateritë litium-jon, të cilat përdorin një elektrolit të lëngshëm.

Megjithatë, bateritë në gjendje të ngurtë zakonisht kanë qenë më të vështira dhe më të kushtueshme për t’u bërë, duke kufizuar aplikimin e tyre komercial.

Kurse Toyota beson se mund të thjeshtojë procesin e prodhimit, duke i bërë potencialisht bateritë në gjendje të ngurtë më të lehta për t’u prodhuar sesa ato litium-jon.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore