Sport

Tottenham kërkon zbritje të çmimit të Kulusevski-t nga Juventus-i


Tottenham Hotspur thuhet se do të përpiqet të negociojë një zbritje për ta blerë përfundimisht kartonin e futbollistit, Deja Kulusevski nga Juventus-i.

Reprezentuesi suedez u mor në janar të vitit 2022 në një marrëveshje huazimi 18-mujore me vlerë 10 milionë euro me një opsion blerjeje që do të bëhej një detyrim nëse ata kualifikoheshin në Ligën e Kampionëve.

Duke parë se Spurs nuk u kualifikua, ata janë në një pozicion për të bërë “pazar” mbi opsionin e blerjes prej 35 milionë euro.

Sipas “Calciomercato”, plani është që të diskutohet reduktimi i tarifës fikse dhe në vend të kësaj ta përkthejë atë në bonuse të lidhura me performancën e sulmuesit anësor.

Juventus-i është kthyer në një qoshe, pasi ata tashmë janë të detyruar të humbasin rreth 150 milionë euro këtë verë, sepse lojtarët që i huazuan me opsionin për të blerë nuk janë marrë.

Deri më tani, kjo përfshin Arthur Melo nga Liverpool, Denis Zakara ishte në Chelsea dhe Ëeston McKennie po largohet nga Leeds United.

Kulusevski kontribuoi vetëm me dy gola dhe tetë asistime në të gjitha garat për Tottenham Hotspur këtë sezon.

Ndërkohë, “Zonja e Vjetër” e bleu atë për 35 milionë euro nga Atalanta në janar të vitit 2020.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore