Biznes

Toshiba do t’i japë fund historisë 74-vjeçare të tregut të aksioneve


Toshiba, një nga firmat më të vjetra dhe më të mëdha të Japonisë, do t’i japë fund historisë 74-vjeçare të tregut të aksioneve.

Kjo pasi një grup investitorësh kanë blerë shumicën e aksioneve.

Kompania ka njoftuar se një konsorcium i udhëhequr nga firma e kapitalit privat Japan Industrial Partners (JIP) ka blerë 78.65 për qind të aksioneve.

Zotërimi i më shumë se dy të tretave të firmës i lejon grupit të përfundojë një marrëveshje prej 14 miliardë dollarësh ta marrë atë.

Rrënjët e firmës datojnë në vitin 1875, si prodhues i pajisjeve telegrafike.

Sipas marrëveshjes, aksionet e saj mund të hiqen nga bursa në fund të këtij viti.

Kompania “tash do të ndërmarrë një hap të madh drejt një të ardhmeje të re me një aksioner të ri”, ka deklaruar presidenti dhe shefi ekzekutiv Taro Shimada.

Aksionet e Toshiba-s filluan tregtimin në maj 1949 kur Bursa e Tokios u rihap ndërsa Japonia doli nga shkatërrimet e Luftës së Dytë Botërore (WW2).

Seksionet e saj variojnë nga elektronika e shtëpisë deri te stacionet e energjisë bërthamore.

Për dekada pas Luftës së Dytë Botërore ishte një simbol i rimëkëmbjes ekonomike të vendit dhe industrisë së tij teknologjike.

Në vitin 1985, Toshiba nxorri në treg atë që e përshkroi si “kompjuterin e parë laptop të tregut masiv në botë”.

Megjithatë, kompania me bazë në Tokio është përballur me një numër pengesash të mëdha në vitet e fundit.

Në vitin 2015, ajo pranoi se kishte mbivlerësuar fitimet e saj me më shumë se 1 miliard dollarë gjatë gjashtë viteve dhe pagoi një gjobë prej 7.37 miliardë jen, e cila ishte më e madhja në historinë e vendit në atë kohë.

Dy vjet më vonë, zbuloi humbje të mëdha në biznesin e saj të energjisë bërthamore në SHBA, Westinghouse, duke marrë një zhvlerësim prej 700 miliardë jenësh.

Për të shmangur falimentimin, ajo shiti biznesin e saj të çipave të memories në vitin 2018.

Toshiba prej asaj kohe ka marrë disa oferta për blerje, duke përfshirë një nga grupi i kapitalit privat në Mbretërinë e Bashkuar CVC Capital Partners në vitin 2021, të cilin e refuzoi.

Në të njëjtin vit, u zbulua se kompania kishte bashkëpunuar me qeverinë japoneze për të shtypur interesat e investitorëve të huaj.

Firma më pas njoftoi planet për të ndarë kompaninë në tre biznese të veçanta.

Brenda disa muajsh plani u rishikua, me bordin e tij duke thënë se në vend të kësaj do ta ndante kompaninë në dy njësi.

Përpara se të zbatohej plani i ri i ndarjes, bordi i kompanisë ka thënë se po shqyrtonte ofertën e JIP për ta privatizuar kompaninë.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore