Film

Tom Hanks thotë se një reklamë dentare po ia përdorë pa leje imazhin e tij përmes inteligjencës artificiale


Ylli i Hollywood-it, Tom Hanks, së fundmi është shprehur i revoltuar pasi bëri të ditur se nuk ka “asgjë të bëjë” me një version të inteligjencës artificiale të tij që po promovon “një plan dentar”.

Krahas paralajmërimit të tij, Hanks ndau një foto të një ngjashmërie të dukshme të AI që përshkruan veten e tij më të ri në moshë, megjithëse është e paqartë nëse kjo erdhi nga reklama e planit dentar.

Fotografi e publikuar nga Tom Hanks në Instagram.

“Kujdes”, ka shkruar aktori fitues i “Oscars”, në llogarinë e tij të verifikuar në Instagram.

“Ka një video atje që promovon një plan dentar me një version timin të AI. Nuk kam asnjë lidhje me të”, ka shtuar ai.

Mediumi CNN ka tentuar, por nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur përmbajtjen e reklamës së planit dentar që Hanks iu referua dhe ka kontaktuar me përfaqësuesit e Hanks për koment, transmeotn AlbanianPost.

Përdorimi i inteligjencës artificiale për të krijuar aktorë virtualë është bërë një nga temat më të nxehta të Hollywood-it së fundmi, pasi ka qenë një nga çështjet që ka nxitur grevën e vazhdueshme të aktorëve.

AI lejon përdorimin shumë më të lehtë dhe më të lirë të CGI-së për të gjeneruar shfaqje nga aktorë që nuk janë aty.

Sindikata e aktorëve SAG-AFTRA, ka argumentuar se studiot duan të përdorin teknologjinë për të eliminuar punët e aktrimit duke skanuar dhe krijuar ngjashmëri dixhitale për t’u përdorur në përjetësi pa kompensim të drejtë.

SAG-AFTRA.

Vetë Hanks kishte folur më parë për pasojat e mundshme të përdorimit të AI në industrinë e aktrimit, duke thënë për “The Adam Buxton Podcast” në maj se agjentët e filmit po diskutojnë për të shkruar kontrata për të mbrojtur ngjashmërinë e aktorëve si pronë intelektuale.

Hanks gjithashtu sugjeroi në të njëjtin podcast që teknologjia mund ta lejonte atë të vazhdojë të shfaqet në filma të rinj pasi të vdesë.

“Tani kushdo mund të rikrijojë veten në çdo moshë që është me anë të inteligjencës artificiale ose teknologjisë së thellë të rreme. Unë mund të goditem nga një autobus nesër dhe kaq, por performancat e mia mund të vazhdojnë dhe vazhdojnë”, shtoi ai.

Ndërsa Hanks pranoi se një version i tij i AI nuk do të ishte në gjendje të prodhonte të njëjtat shfaqje si ai tani, ai pyeti veten nëse audienca do t’i shqetësonte vërtet.

Detyra e krijimit të një AI do të bëhej më e lehtë, pasi ngjashmëria dhe lëvizjet e Hanks u regjistruan për t’u përdorur në filmin e vitit 2004 “The Polar Express”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore