Muzikë

Tina Turner: Homazhet pushtojnë rrjetin për Mbretëreshën e ndjerë të Rock ‘n’ Roll-it


Të famshmit dhe dashamirësit e kanë nderuar Tina Turner, pas vdekjes në moshën 83-vjeçare të yllit të muzikës soul, e cila njihet botërisht për hite si “The Best” dhe “What’s Love Got To Do With It”.

Beyoncé e quajti atë “mishërim i pasionit dhe fuqisë” dhe iu bashkua Sir Mick Jagger-it dhe yjeve të tjerë në përshëndetjen e trashëgimisë muzikore të Turner.

Këngëtarja e ndjerë u lavdërua edhe nga Mariah Carey dhe Oprah Winfrey për kapërcimin e viteve të abuzimit në familje.

Familja Obama e vlerësoi atë për “këndimin e së vërtetës së saj përmes gëzimit dhe dhimbjes”.

Atyre iu bashkua presidenti aktual i SHBA-ve, Joe Biden, i cili vuri në dukje se Turner e kishte nisur jetën si bijë fermeri dhe përshëndeti “talentin e saj një herë në brez”.

Këngëtarja, vdekja e së cilës u njoftua të mërkurën në Zvicër, kishte pësuar një sërë problemesh shëndetësore vitet e fundit.

E lindur në Tennessee dhe e rritur në një kishë, Turner në thelb e bëri rrugën e saj në rock and roll dhe u bë e famshme në vitet 1960.

Kur Ike Turner refuzoi t’i jepte një audicion, ajo priti ndërprerjen në shfaqjen e tij, rrëmbeu mikrofonin e një bateristi dhe i la të gjithë gojëhapur.

Ajo këndoi me grupin për pjesën tjetër të natës, dhe së shpejti mori faturim të barabartë me vetë Ike – më vonë u martua me të.

Ata ishin një nga brezat më të vlerësuar dhe dëgjuar të muzikës soul. Shumë nga hitet e tyre ishin kopertina të materialeve të njerëzve të tjerë.

Proud Mary, Get Back, Whole Lotta Love: cilido qoftë materiali, Tina mund ta bënte atë për vete. E njëjta gjë ishte e vërtetë për këngën që u bë hiti i saj nënshkrim në vitet 1980, What’s Love Got To Do With It.

Këngëtarja amerikane Gloria Gaynor, e cila fitoi rëndësi në të njëjtën kohë, tha se Turner “hapi rrugën për kaq shumë gra në muzikën rock, si për njerëzit me ngjyrë, por edhe për gjithë të tjerët”.

Një tjetër bashkëkohëse, Diana Ross, tha se ishte “e tronditur” dhe “e pikëlluar” nga vdekja e Turner.

Sir Mick Jagger e përshkroi yllin si “jashtëzakonisht të talentuar”, duke veçuar faktin se “ajo e ndihmoi aq shumë kur ishte i ri”.

Një tjetër yll i muzikës britanike, Sir Elton John, e quajti Turner një “legjendë totale në disk dhe në skenë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore