Sport

Tim Weah: Do të doja të ndiqja gjurmët e babait tim, dhe të luaja për Milan-in


Ylli i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Tim Weah thotë se do të donte të ndiqte gjurmët e babait të tij George duke luajtur për AC Milan.

Weah, 23 vjeç, është në klubin francez Lille, ku ka tetë gola dhe tetë asistime në 94 ndeshje që kur u largua nga PSG në 2019.

George Weah ishte një legjendë e Milan-it dhe tani presidenti i Liberisë, i cili fitoi Serie A dy herë për Milan-in mes 1995-2000 dhe është i vetmi lojtar afrikan që fitoi FIFA Lojtari Botëror i Vitit dhe Topi i Artë (në 1995).

“Milani i dha gjithçka babait tim”, tha Tim Weah për MilanNews.it. “Ne kemi një marrëdhënie të shkëlqyer me qytetin e Milan-it. Krahasuar me vëllain dhe motrën time, unë nuk kam lindur kur babai im luante për Milan-in, por historia e tij me kuqezinjtë është e pabesueshme dhe e kaluara e tij me Milan-in është fantastike. Milani është një klub i madh, është historia e familjes sime. Jam i kënaqur me atë që ka bërë”.

I pyetur nëse një ditë do të dëshironte të luante për Milan-in, ai u përgjigj: “Nuk më pëlqen të flas shumë për të ardhmen, sepse tani jam i fokusuar te Lille. Unë thjesht dua të ndihmoj ekipin dhe të punoj shumë, atëherë, ne do të shohim. Askush nuk e di se çfarë do të ndodhë në të ardhmen … Sigurisht, unë do të doja të rigjuroja hapat e babait tim. Do të ishte diçka e mrekullueshme të luaja për Milan-in. Unë do të vazhdoj rrugën time dhe pastaj ne do të shohim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore