Lajme

TikTok refuzoi të pranojë një llogari të maskuar për qeverinë kineze


TikTok ka refuzuar një përpjekje të qeverisë kineze për të hapur një llogari të maskuar në platformë me qëllim të përhapjes së propagandës.

Aplikacioni i videove sociale në pronësi kineze njoftoi se përpjekja u refuzua sepse llogaria do të kishte shkelur udhëzimet e saj.

Bloomberg raportoi se në prill të vitit 2020 një mesazh iu dërgua Elizabeth Kanter, kreut të marrëdhënieve të TikTok me qeverinë në Mbretërinë e Bashkuar, Irlandë, Holandë dhe Izraeli, duke ngritur një “entitet qeveritar kinez që është i interesuar të bashkohet me TikTok, por nuk do të donte të shihej i hapur si llogari qeveritare, pasi qëllimi kryesor është të promovojë përmbajtje që shfaq anën më të mirë të Kinës (një lloj propagande)”.

Kërkesa u konsiderua “e ndjeshme” nga brenda dhe u kundërshtua nga figura të larta në kompani, sipas Bloomberg.

Zëdhënësi i TikTok tha se kërkesa është bërë nga një punonjës i TikTok. Bloomberg raportoi se entiteti qeveritar në fjalë ishte “përgjegjës për marrëdhëniet me publikun”.

TikTok ka më shumë se 1 miliard përdorues në mbarë botën dhe është në pronësi të firmës kineze të teknologjisë ByteDance.

Udhëzimet e komunitetit të TikTok thonë se përdoruesit nuk mund të përfshihen në “sjellje joautentike të koordinuara” ku llogaritë “ushtrojnë ndikim dhe ndikojnë në opinionin publik duke mashtruar individët, komunitetin tonë ose sistemet tona në lidhje me identitetin, vendndodhjen, marrëdhëniet, popullaritetin ose qëllimin e llogarisë”. Ajo gjithashtu ka njoftuar se është duke punuar në një politikë për etiketimin e përmbajtjes nga llogaritë e mediave të kontrolluara nga shteti.

BuzzFeed raportoi muajin e kaluar se punonjësit me bazë në Kinë të ByteDance ishin vazhdimisht në gjendje të aksesonin të dhënat jopublike të përdoruesve amerikanë, duke nxitur një debat të ri për sigurinë e të dhënave të përdoruesve në platformë.

Duke iu përgjigjur shqetësimeve të ngritura nga senatorët amerikanë pas historisë së BuzzFeed, Shou Zi Cheë, shefi ekzekutiv i TikTok, pranoi se punonjësit me bazë në Kinë “mund të kenë akses në të dhënat e përdoruesve të TikTok në SHBA”. Ai shtoi, megjithatë, se qasja ishte subjekt i “kontrollit të fuqishëm të sigurisë kibernetike dhe protokolleve të miratimit të autorizimit të mbikëqyrura nga ekipi ynë i sigurisë me bazë në SHBA”.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore