Sport

Tifozët mbledhin 60 mijë paundë në 48 orë për të shpëtuar ekipin anglez


“Më vjen keq që ka ardhur puna deri këtu, me të vërtetë”, thotë një stjuard jashtë parkut Glanford.

Ai mban një kovë që për momentin përfaqëson shpresën më të madhe të stafit të Scunthorpe United për t’u paguar.

Mirë se vini në një klub në kategorinë e gjashtë angleze ku rubineti financiar është mbyllur.

E premtja, në prag të vizitës së Buxton-it, duhej të ishte dita e pagesës për shtatorin, por, siç parashikuan shumë, paratë nuk erdhën nga pronari David Hilton.

Një mbledhje e lojtarëve duhej të thirrej vetëm për të vendosur nëse ndeshja e Scunthorpe në Ligën Kombëtare të Veriut do të vazhdonte.

Jo se ka qenë ndonjëherë në ndonjë dyshim të vërtetë. Një krizë fondesh që ngre një mijë pyetje e ka bashkuar këtë klub të rënë së bashku dhe e ka bërë të shtunën një rast emocionalisht të ngarkuar dhe emocionues.

Humbja eventuale 3-0, me një shans të humbur për të kaluar në krye të tabelës, ishte pothuajse e parëndësishme.

Kovat e grumbullimit të tundura për një orë e gjysmë para fillimit do të mblidhnin 2 mijë e 480 paundë për kauzën, por ishte bujaria e treguar në një mbledhje fondesh në internet që karakterizoi gatishmërinë për të vazhduar luftën për Scunthorpe.

Afro 60 mijë paundë u dhuruan në 48 orët që pasuan, duke u krijuar nga fansat nga dy podkaste, Iron Bru dhe The Iron Hour.

Donacionet erdhën nga shumë larg.

Ian Sharp, tifozi që ishte afër blerjes së Scunthorpe në dhjetor, dërgoi 1 mijë e 899 paundë për të shënuar vitin e themelimit të klubit, ndërsa 1 mijë e 50 paundë të tjera erdhën nga Kevin Clifton, një ish-fitues i programit televiziv të BBC-së Strictly Come Dancing.

Nuk është ekzagjerim ta quajmë këtë një klub futbolli në koma.

Rënia ka qenë e mprehtë, nga Ligue One në Ligën Kombëtare të Veriut në pesë vjet, por viti 2023 është i rezervuar me emergjenca të vërteta financiare.

Marrë dhe përshtatur nga “The Athletic” për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore