Sport

Tifozët britanikë mund të ndalohen për “përqeshje të fatkeqësive”


Tifozët e futbollit në Angli dhe Uells mund të ndalohen nga ndeshjet nëse tallen me tragjedi të tilla si fatkeqësia e Hillsborough-ut.

Lajmi u bë i ditur nga botimi britanik “The Guardian”, duke cituar udhëzimet e përditësuara nga Shërbimi i Prokurorisë së MB-së.

Udhëzimi i CPS-së do të thotë se veprime të tilla si këndimi i koreve ose shfaqja e mesazheve fyese në lidhje me fatkeqësitë ose aksidentet që përfshijnë lojtarë ose tifozë mund të shihen si një shkelje e rendit publik.

Ajo është mbështetur nga shefat ekzekutivë të Shoqatës së Futbollit, Premier League dhe Ligës Angleze të Futbollit.

Udhëzimi do të ndihmojë prokurorët ndërsa marrin vendime ligjore për çështjet dhe do të përcaktojë se si avokatët mund të aplikojnë për urdhra për ndalimin e futbollit, gjë që mund të ndalojë tifozët të ndjekin ndeshjet.

Ai mund të vendosë kufizime të tjera, të tilla si udhëtimi në zona të caktuara dhe gjatë turneve si ai i vitit të ardhshëm – Kampionati Evropian 2024, ose lejimi në bare gjatë kohës që zhvillohen ndeshjet.

Udhëzimi do të zbatohej për thirrjet për incidente të tilla si përplasja ajrore e Mynihut në vitin 1958, e cila vrau tetë lojtarë të Manchester United, zjarri i Bradford City në 1985, në të cilin vdiqën 56 tifozë dhe vdekja e Emiliano Sala në një aksident avioni në 2019.

Ka pasur disa ndjekje penale të suksesshme në muajt e fundit pas abuzimeve apo mesazheve fyese në lidhje me fatkeqësitë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore