Sport

Thiago Motta mendon largimin nga Bologna


Thiago Motta

Thiago Motta po bën një punë të shkëlqyer në klubin e Serie A, Bologna, pasi ata mbeten në garë për t’u kualifikuar në Champions League sezonin e ardhshëm, por duket sikur shefi i kuqebluve po shtyn bisedimet për të zgjatur qëndrimin e tij në klub.

Ish-mesfushori ka qenë i lidhur me punë te Milan-i, Roma, Juventus-i dhe Barcelona dhe duke marrë parasysh përparimin që skuadra e tij ka bërë këtë sezon, është e lehtë të kuptohet pse klubet e mëdha e pëlqejnë shumë atë.

Gazeta e pë përditëshme italiane, “La Gazzetta dello Sport”, deklaron se Bologna dhe pronari i klubit Joey Saputo duan ta mbajnë Motta-n deri në vitin 2026 dhe dëshirojnë të zhvillojnë bisedime për të ardhmen e tij sa më shpejt të jetë e mundur.

Saputo dhe Motta kanë folur shpesh me njëri-tjetrin për vitin 2026, por një rinovim është larg nënshkrimit aktualisht.

Motta po mendon seriozisht vetëm për të tashmen, ndërsa Saputo do të donte ta nënshkruante atë me një marrëveshje të re shpejt.

Ish-mesfushori i Inter-it është përshkruar si një trajner “ambicioz” i cili do t’i bashkohej një klubi më të madh vetëm nëse do t’i jepej kontrolli i projektit.

Një arsye tjetër do të ishte se nëse Bologna kualifikohet në Evropë dhe nuk synon të vazhdojë me ambiciet e saj, ai nuk do të jetë i kënaqur me drejtimin e klubit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore