Lajme

Thesari i SHBA-ve paralajmëron bankat kundër kujdesit të tepruar me sanksionet


Zyrtarët e Thesarit të SHBA-ve planifikojnë të bëjnë udhëtime në vitin 2023 për të diskutuar ‘trendin shqetësues’ kur bëhet fjalë për sanksionet dhe format e tjera të rrezikut.

Sipas tyre, bankat po tregohen tepër të kujdesshme dhe po largojnë klientët që mund të kenë më shumë nevojë për to.

Lajmi u bë i ditur nga kompania “Bloomberg”.

Nënsekretari i Thesarit Amerikan për Kundër Terrorizmin dhe Inteligjencën Financiare, Brian Nelson do të vizitojë Seattle-n, San Francisco-n dhe San Diego-n këtë muaj për të paralajmëruar bankat kundër pajtueshmërisë së tepruar, siç është pushimi i njerëzve nga frika e sanksioneve.

“Kur institucionet financiare angazhohen në heqjen e rrezikut – humbjen pa dallim të aksesit financiar për kategori të tëra klientësh – amerikanët e zakonshëm mund të detyrohen të kthehen në aktivitete financiare të parregulluara dhe potencialisht të rrezikshme”, tha Nelson.

Deklarata e tij nënvizon sfidën me të cilën përballen SHBA-të me sanksionet.

Administratat e njëpasnjëshme i kanë imponuar ato shpejt dhe ndonjëherë pa shumë qartësi, duke pritur që institucionet financiare t’i zbatojnë vetë.

Bankat që shkelin sanksionet mund të përballen me gjoba të rënda, kështu që ato shpesh ushtrojnë kujdes ekstrem ndaj kujtdo që mund të shihet si rrezik i sanksioneve, shkruan Bloomberg.

Si pjesë e vizitës së tij, Nelson do të takohet me kompanitë kryesore të teknologjisë si Apple Inc. dhe Alphabet Inc., si dhe me institucione më të vogla si bankat e pavarura dhe kompanitë e shërbimeve të parasë që u shërbejnë komuniteteve të diasporës më të prekura nga sanksionet.

“Ne besojmë se përfshirja financiare dhe lufta kundër financimit të paligjshëm janë në fakt plotësuese, jo kontradiktore, prandaj ne vazhdojmë të shtyjmë për një qasje të bazuar në rrezik për të ndaluar pastrimin e parave, financimin e terrorizmit dhe aktivitete të tjera të paligjshme”, ravijëzoi zyrtari amerikan.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore