Lajme

Thesaret ukrainase kthehen në Kiev pas vendimit të gjykatës holandeze


Një grumbull thesari ukrainas i dërguar në Evropë për një ekspozitë 10 vjet më parë është kthyer në Kiev nga Holanda pas një beteje të gjatë ligjore.

Koleksioni i objekteve antike u dërgua në Holandë nga katër muzetë në Krime përpara aneksimit të rajonit nga Rusia në vitin 2014.

Por aneksimi nënkuptonte se kthimi i tyre nuk ishte i drejtpërdrejtë.

“Pas thuajse 10 vitesh proces gjyqësor, artefaktet nga katër muzetë e Krimesë që u prezantuan në ekspozitën ‘Krimea: Ari dhe Sekretet e Detit të Zi’ në Amsterdam janë kthyer në Ukrainë”, ka bërë me dije Muzeu Kombëtar i Historisë së Ukrainës.

Koleksioni përbëhej nga 565 objekte.

Rostyslav Karandieiev, ushtrues detyre i ministrit të kulturës dhe politikës së informacionit të Ukrainës, e përshkroi kthimin e thesareve në shtëpi si “fitore të madhe historike”.

“Për ne është shumë e rëndësishme të ruajmë dhe mbrojmë historinë, traditat dhe trashëgiminë tonë. Kjo është ajo për të cilën ne po luftojmë në fushën e betejës. Ne po luftojmë për identitetin dhe lirinë tonë”, ka thënë ai.

Sipas tij, ekspozita në Holandë tregonte historinë e Krimesë ukrainase, prandaj është ekskluzivisht populli i Ukrainës që duhet t’i zotërojë këto thesare.

Muzeu Allard Pierson në Amsterdam ka konfirmuar se koleksioni ishte mbajtur në ruajtje ndërsa mosmarrëveshja ligjore u ndez nëse sendet duhet të kthehen në Ukrainë ose katër muzetë në Krimenë e kontrolluar nga Rusia, me të dyja palët duke pretenduar të drejtat e pronësisë mbi pjesët historike.

Gjykata e Lartë e Holandës vendosi më 9 qershor të këtij viti se koleksioni duhet të kthehet në Kiev.

Els van der Plas, drejtor i muzeut, ka thënë se “ky është një rast i veçantë, në të cilin trashëgimia kulturore u bë viktimë e zhvillimeve gjeopolitike”.

“Pasi u bë e qartë në vitin 2014 se gjyqtari do ta shqyrtonte çështjen, ne u fokusuam në ruajtjen e sigurt të artefakteve derisa të vinte koha për t’i kthyer ato te pronari i tyre i ligjshëm. Jemi të kënaqur që u shfaq qartësia dhe që ato tani janë kthyer”, ka shtuar ai.

Marrë nga “CNN”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore