Lajme

Themeluesi i Foxconn shpall kandidimin për presidencën e Tajvanit, zotohet të rregullojë lidhjet me Kinën


Themeluesi i Foxconn, Terry Gou, shpall kandidimin për presidencën e Tajvanit, duke u zotuar të rregullojë lidhjet me Kinën.

Miliarderi ka promovuar përvojën e tij të biznesit, duke thënë se ishte “epoka e sundimit të sipërmarrësve”.

Themeluesi miliarderi i gjigantit të teknologjisë Foxconn, Terry Gou, ka njoftuar se do të kandidojë për president të Tajvanit si një kandidat i pavarur, duke u zotuar të rregullojë marrëdhëniet ndërmjet ngushticave dhe të nxisë ekonominë e Tajvanit.

Në një konferencë për shtyp të hënën, Gou – një biznesmen i njohur dhe i hapur – njoftoi atë që ai e quajti “epokën e sundimit të sipërmarrësve”.

“Kam vendosur të bashkohem në garën presidenciale të 2024”, tha ai, duke promovuar përvojën e tij të biznesit dhe financave, duke përfshirë marrëdhëniet me Kinën.

“Më jepni katër vjet dhe unë premtoj se do të sjell 50 vjet paqe në ngushticën e Tajvanit dhe do të ndërtoj themelin më të thellë për besimin e ndërsjellë përtej ngushticës. Tajvani nuk duhet të bëhet Ukrainë dhe nuk do ta lejoj Tajvanin të bëhet Ukraina e ardhshme”.

Gou ka lënë të kuptohet se kandidojë për disa muaj pasi nuk u zgjodh si kandidat për partinë kryesore të opozitës, Kuomintang (KMT). Ai premtoi mbështetje për kandidatin e zgjedhur të KMT-së, Hou Yo-ih, por vazhdoi të mbajë ngjarje publike të stilit të fushatës.

Gou do të duhet të mbledhë 290 nënshkrime deri në fillim të nëntorit për t’u kualifikuar si një kandidat i pavarur.

Qeveria e Kinës është zotuar të nënshtrojë Tajvanin në shtetin kinez, nën atë që ajo e quan “ribashkim”, por që është refuzuar në masë të madhe nga populli i Tajvanit dhe partitë e tij kryesore politike. Nën sundimin e Xi Jinping, Kina është bërë gjithnjë e më agresive ndaj Tajvanit.

Ai ndërpreu komunikimet me Taipein pas fitores së presidentit Tsai Ing-wen në zgjedhjet e vitit 2016 dhe vitet e fundit ka dërguar një numër në rritje avionësh dhe anijesh luftarake në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit (ADIZ).

Të shtunën, ushtria kineze u duk se organizoi një rrethim total të ishullit kryesor, duke lëshuar 32 avionë dhe nëntë anije, duke përfshirë drone të armatosur, avionë luftarakë, avionë zbulimi dhe bombardues. Kjo bëri që Tajvani dhe Japonia të përplasnin avionët e tyre luftarakë në përgjigje.

Të hënën, Gou fajësoi Partinë Progresive Demokratike (DPP) në pushtet të Tsai për përshkallëzimin e tensioneve, duke i quajtur ato arrogante dhe të korruptuara.

“Nën sundimin e Partisë Demokratike Progresive në shtatë vitet e fundit apo më shumë, ndërkombëtarisht, ata e çojnë Tajvanin drejt rrezikut të luftës. Brenda vendit, politikat e tyre janë të mbushura me gabime”, tha ai.

Hyrja e Gou në fushatë shton intrigë të mëtejshme për atë që ishte tashmë një garë e pazakontë. Lai Ching-te, nënkryetari aktual dhe i nominuari presidencial për DPP-në në pushtet, është në zgjedhje përpara Hou të KMT-së, kryetarit aktual të qytetit të New Taipei dhe një ish-shefi policie, dhe Ko Wen-je, ish-kryebashkiaku i Qyteti i Taipeit dhe i nominuar për Partinë Popullore të Tajvanit që ai themeloi.

Një sondazh javën e kaluar zbuloi se mbështetja e Lait ishte 43%, krahasuar me 27% për Ko, dhe vetëm 14% për Hou të KMT. Më shumë se 16% ishin të pavendosur ose refuzuan të përgjigjen.

Në fjalimin e tij Gou bëri thirrje për një koalicion anti-DPP. Ko, Hou dhe Gou konsiderohen të gjithë se janë nga ana pan-blu e politikës Tajvaneze, e cila i përmbahet më shumë identitetit kinez. Megjithatë, reagimi fillestar nga analistë ishte se hyrja e Gou në garë ndoshta do të ndante më tej votën blu dhe në vend të kësaj do të përfitonte nga DPP.

Lai, i cili në të kaluarën e quajti veten një “punëtor” për pavarësinë e Tajvanit, e ka zbutur qasjen e tij që nga marrja e nominimit dhe ka qëndruar më afër pozicionit të Tsai. Presidenti ka shmangur kapërcimin e çdo vije të kuqe kineze duke thënë se Republika e Kinës (Tajvani) është tashmë një komb sovran që nuk ka nevojë të shpallë pavarësinë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore