Shqipëria

The Times radhit 12 kujtime të jashtëzakonshme nga 30 vitet e fundit, mes tyre ‘Të Lirë’ nga Lea Ypi


Gazeta britanike The Times ka radhitur në një publikim, 12 tituj të librave me kujtime, të cilët kanë lënë gjurmën më të madhe në tre dekadat e fundit.

Mes emrave të spikatur të ish-presidentit amerikan, Barack Obama, iranianes Marjane Satrapi, apo poetit amerikan Frank McCourt, listohet edhe shqiptarja Lea Ypi, me librin e saj “Të Lirë”, i cili ka qenë ndër më të vlerësuarit të viteve të fundit në aspektin artistik dhe përmbajtësor.

Këto janë 12 titujt e The Times
Dreams from My Father nga Barack Obama (1995)

Jeni të njohur me Presidentin Obama – por ç’të themi për Barack, adoleshentin e pijshëm dhe të riun ëndërrimtar e idealist? Prindërit e tij, një amerikane e bardhë dhe një kenian i me ngjyrë, u takuan në Hawaii, ku u rrit Obama, edhe pasi babai i tij kishte lënë familjen për t’u kthyer në Kenia.

Është historia e ardhjes në moshë të një djali të jashtëzakonshëm dhe pajtueshmërisë me hijen e babait të tij dhe e një ambicieje politike në rritje. Ndryshe nga kujtimet e shumicës së politikanëve, ky tregohet në mënyrë elokuente.

“Angela’s Ashes” nga Frank McCourt (1996)

Poeti Frank McCourt lindi në një banesë në Brooklyn, por tragjedia e çoi familjen e tij në Irlandë në mesin e viteve 1930 gjatë Depresionit të Madh. Babai i McCourt pinte, nëna e tij ishte në depresion dhe fëmijët jetonin kryesisht me bukë dhe çaj.

Ky kujtim i fëmijërisë vështirë se është një minutë për të qeshur – “Sigurisht që ishte një fëmijëri e mjerë: fëmijëria e lumtur vështirë se ia vlen” – por është dhënë pa gjykim apo hidhërim. Hiri i Angela-s solli njëqind kujtime të mjerimit irlandez.

Giving up the Ghost nga Hilary Mantel (2003)

Epo, ajo kurrë nuk do të shkruante një kujtim të drejtpërdrejtë. Këtu, shkrimtarja e Wolf Hall, Hilary Mantel, mbledh fantazmat e saj: shfaqjen që pa në kopshtin e pasmë në moshën shtatë vjeçare; babai i saj, Henri, i cili në heshtje ia dha vendin njerkut të saj, Xhekut; vajzën që ajo, për fat të keq, nuk e kishte kurrë falë endometriozës kronike; dhe të gjitha mënyrat e tjera që sëmundja ia ka mjegulluar jetën. Thelbësore për të kuptuar një grua të jashtëzakonshme dhe shkrimtare të jashtëzakonshme.

Bad Blood nga Lorna Sage (2000)

Gjyshi i Lorna Sage ishte një lloj famullitari i pazakontë, “kockor, elokuent dhe me erë të keqe (duhani, yndyrat e qirinjve, gjilpëra e thartë)”. Ajo u rrit në famullitarin e tij në kufirin me Uellsin, një shtëpi që ziente nga tërbimi: gjyshi ishte një pijanec dhe filander; gjyshja, pasi kishte gjetur ditarët e tij që përshkruanin me detaje marrëdhëniet e tij të dyfishta, kaloi vite duke e shantazhuar. Është një rrëfim i gëzuar i mosfunksionimit të familjes dhe dashurisë pasionante në një ujëra të mbrapshtë (“A dead-live dump. A muck heap”).

Experience nga Martin Amis (2000)

Dituria e fundit konvencionale për Martin Amis është se ai ishte më i mirë në të vërtetën sesa në trillim. Pra, lexoni kujtimet mbi babain të romancierit (djalit të keq), që pi duhan pa pushim, Kingsley, vdekja e të cilit përshkruhet në mënyrë prekëse (“Ai po më tregon se si e bën këtë. Ti kthehesh nga ana jote dhe po vdes”). Është plot me mendjemadhësi, thashetheme letrare, opinione rreth romaneve dhe anash të rastësishme – kaq shumë fusnota dhe kaq shumë stomatologji.

Persepolis nga Marjane Satrapi (2003)

Këtu është diçka ndryshe: një kujtim grafik. Jo, jo një pornografi, por një autobiografi e treguar në formën e një libri komik. Pas rënies së Shahut, Marjane Satrapi u rrit në Iranin Revolucionar – ajo ishte e ashpër, biseduese dhe jo e gatshme për t’u përshtatur me shtypjen e përditshme të regjimit. Prindërit e saj borgjezë derdhën verë në kanal dhe përfundimisht e larguan. Imazhet pikante, bardh e zi janë vërtet të frikshme dhe historia rrëshqet bukur.

H Is for Hawk nga Helen Macdonald (2014)

Është një mënyrë jokonvencionale për t’u marrë me pikëllimin – të stërvitësh një foshnjë të quajtur Mabel. E pushtuar nga pikëllimi pas vdekjes së babait të saj, Helen Macdonald grumbulloi 800 paundët e para në një kalatë skoceze dhe u përpoq të stërviste këtë krijesë me pupla, e cila “gjysmë herë … duket e huaj si një gjarpër”. Ajo ngjall bukur Mabelin: “Në gjysmë dritë përmes perdeve të zhveshura ajo ulet në pozitën e saj, e qetë, me kapuç, e jashtëzakonshme. Këpucë të frikshme, sqep i zi i lig, i lakuar, i hijshëm … duke kërkuar të gjithë botën si një samurai kapuçino.”

Kid Gloves: A Voyage Round My Father nga Adam Mars-Jones (2015)

Adam Mars-Jones njëherë dëgjoi babain e tij duke negociuar në telefon me American Express për “sa nga nderimet e tij – MBE, LLB – mund të grumbulloheshin në kartën e tij të artë. Gjykatësit iu shpjegua se kishte një kufi fizik për hapësirën në dispozicion.” Sir William Mars-Jones ishte një QC dhe një ego kolosale. Mars-Jones junior, një romancier brilant (dhe një homoseksual, që nuk i pëlqeu babait të tij), shkruan me humor dhe saktësi të pakënaqur për këtë përbindësh madhështor.

Priestdaddy nga Patricia Lockwood (2017)

Nëse babai juaj është një prift katolik i mesperëndimit, të cilit i është dhënë leje e posaçme për të marrë urdhra të shenjtë, pavarësisht nga shqetësimi i një gruaje dhe pesë fëmijëve, pasi ka përjetuar zbulim intensiv fetar gjatë shikimit të The Exorcist në një nëndetëse të marinës, atëherë jeni i detyruar të shkruani një kujtime të çuditshme, qesharake, të gjalla për të. Dhe kjo është pikërisht ajo që bëri romancierja e urtë dhe provokuese, Patricia Lockwood.

Kostoja e të jetuarit nga Deborah Levy (2018)

Kostoja e jetesës qarkullon rreth një momenti krize: Deborah Levy, së fundmi e ndarë nga bashkëshorti i saj prej 20 vitesh, ishte i ngecur në para dhe i ftohtë në një apartament në katin e gjashtë në Londrën veriore me dy fëmijë të vegjël dhe një kazan të thyer. Ky hap i dytë i trilogjisë së kujtimeve të romancieres ishte një klasik i menjëhershëm: historia e një gruaje që u lirua nga konventat në moshën 50-vjeçare, duke lëvizur poshtë një kodre me biçikletën e saj të re – “E hipa shpejt”.

Të Lirë nga Lea Ypi (2021)

Ky kujtim i mrekullueshëm jep një pamje fëmijërore të regjimit komunist të Enver Hoxhës në rrënim të Shqipërisë. Imazhet që Lea Ypi sjell në mendje kërcejnë nga faqja dhe rri pezull në ajër – kanaçe boshe Coca-Cola të çmuara shumë, gurë që shënuan vendin tuaj në radhën e bukës dhe një statujë bronzi e Stalinit, e prerë kokën nga protestuesit. Ishte në listën e ngushtë për çmimin Baillie Gifford.

Bota nga e cila rashë nga Melanie Reid (2019)

Siç do ta dinë shumë lexues të Times, 13 vjet më parë gazetarja Melanie Reid u hodh nga kali dhe u la e paralizuar nga maja e gjoksit e poshtë, “shpërthimi im i brendshëm bërthamor”. Ajo shkruan për transformimin e papritur, katastrofik të jetës së saj në paaftësi të rëndë me sinqeritet të jashtëzakonshëm – se si ajo kishte frikë nga burri i saj i dashur “thjesht nuk donte, nuk mundi, nuk do të më pëlqente më”, fakti i hidhur që “Unë jam i përgjuar dhe do të jem gjithmonë”, ndërkohë që gjeti komedinë e zezë në jetën e repartit të njësisë kurrizore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore