Shqipëria

The Telegraph: 200 kriminelët më të rrezikshëm shqiptarë do të dëbohen nga Britania


Autoritetet britanike pritet të dëbojnë 200 prej kriminelëve më të rrezikshëm me origjinë shqiptare, të cilët vuajnë aktualisht dënimin e tyre në gadishullin e Britanisë së Madhe.

Lajmi u bë i ditur nga e përditshmja britanike “The Daily Telegraph”.

Pas deportimit, kriminelët do të vuajnë pjesën tjetër të dënimit të tyre në burgjet shqiptare në bazë të një marrëveshjeje shumëmilionëshe të paguar nga Britania, vëren “The Telegraph”.

Shtatëmbëdhjetë “të burgosur me dënim të përjetshëm” përfshirë vrasësin e mësueses Sabina Nessa pritet të jenë të parët nga “200 vrasësit, gangsterët dhe komandantët e drogës të dënuar që do të hiqen për të vuajtur dekadat e mbetura të dënimit në burgjet shqiptare”, shkruan gazeta britanike.

Sipas “Telegraph”, lëvizja vjen pas muajve të negociatave sekrete midis zyrtarëve të Ministrisë së Drejtësisë (MD) në të dyja vendet.

Kjo, pasi Rishi Sunak diskutoi për herë të parë planin me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama në bisedimet në Downing Street në mars.

“Kuptohet se të dy qeveritë janë afër marrëveshjes pasi Shqipëria bëri presion që Britania e Madhe të financonte burgosjen e tyre për kushtet e tyre të plota të burgut dhe Britania kërkoi garanci se burgjet e vendit ishin në nivel për të shmangur çdo pretendim për të drejtat e njeriut dhe se ata kishin mjaft vende në burgjet e tyre për t’i mbajtur”, raporton gazeta britanike.

Multimediali britanik raportoi më herët se sipas një marrëveshjeje të veçantë, kriminelët shqiptarë gjithashtu lirohen deri në një vit më herët nga dënimet e tyre me burg dhe u jepen grante prej 1 mijë e 500 paund risistemimi nëse pranojnë të deportohen dhe të mos kthehen më në Britani.

Të burgosurit shqiptarë paguhen nga qeveria britanike për t’u kthyer në shtëpi

Mbi 1 mijë emigrantë të paligjshëm shqiptarë janë kthyer nga Mbretëria e Bashkuar

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore