Shqipëria

The Guardian: Në Shqipëri zë vend frika për ndikimin mjedisor të aeroportit të Vlorës


Pa ajër të kondicionuar për pesë orë në një udhëtim me autobus nga Tirana në Sarandë.

Për shumë vizitorë, ky është realiteti i udhëtimit në Shqipëri, shkruan “The Guardian” në artikullin dedikuar vendin tonë.

Duket se autobusët dhe makinat me qira janë metodat kryesore të transportit.

Dy qytetet e vetme të aksesueshme me fluturime ndërkombëtare janë Tirana dhe Kukësi në veri, duke e lënë Shqipërinë e mesme dhe jugore të paarritshme, përveç udhëtimit me autobus ose makinë.

Megjithatë, transporti shqiptar po zhvendoset.

Linjat e fluturimeve drejt Shqipërisë po shtohen dhe jo të gjithë janë të kënaqur për këtë.

Aeroporti ndërkombëtar i Vlorës është planifikuar të hapet në prill 2024 dhe Ryanair ka njoftuar 17 linja të reja për në Tiranë, duke përfshirë fluturimet nga Stansted dhe Manchester.

Ai do t’i lejojë pushuesit të fluturojnë direkt në vijën bregdetare të Shqipërisë për pushime në detin Adriatik, duke rritur potencialisht zhvillimin dhe të ardhurat nga turizmi.

Por nga pikëpamja e qëndrueshmërisë, ka shumë pyetje që duhen bërë.

Taulant Bino përfaqëson një nga dy OJQ-të pas një padie kundër autoriteteve shqiptare për ndërtimin e aeroportit.

Organizata thotë se ka parë një model në shfrytëzimin e zonave të mbrojtura në pronësi të shtetit – veçanërisht në rajonet bregdetare.

Aeroporti kufizohet me lagunën e Nartës, e njohur për jetën e shpendëve dhe shtëpia e deri në 3 mijë flamingove.

Akuzat janë dënuese, duke përfshirë pyetjet nëse aeroporti ka edhe një leje të vlefshme ndërtimi për të filluar punimet.

“Ne si OJQ nuk jemi kundër aeroporteve në përgjithësi. Duhet të ketë kuptim dhe për fat të keq, nga këndvështrime të ndryshme, aeroporti i Vlorës nuk ka kuptim”, ka thënë Bino.

“Është një zonë e mbrojtur, një ligatinë me rëndësi vendimtare dhe një zonë e rëndësishme shpendësh”, ka theksuar ai.

Sipas tij, një tjetër aspekt është se ai ndodhet afër aeroportit të Tiranës.

“Nuk ka kuptim sepse aeroportet janë shumë afër njëri-tjetrit, ndaj duhet të merren parasysh edhe propozime të tjera”, ka shtuar ai.

Annette Spangenberg, drejtuese e ruajtjes në Euronatur, një fondacion evropian jofitimprurës për ruajtje, i bën jehonë shqetësimeve dhe pyetjeve të Binos se pse nuk u sigurua një opsion treni i shpejtë nga aeroporti ekzistues i Tiranës, duke pasur parasysh se aeroportet e Vlorës dhe të Tiranës janë vetëm dy orë larg me makinë.

“Ka një bum aktual për të ndërtuar resorte hotelesh përgjatë bregdetit, mund të duket si opsioni më premtues dhe të sigurojë më shumë para”, ka thënë ajo.

Por ajo thekson po ashtu se ndërtimi i një aeroporti kaq afër një shtrirjeje të pazhvilluar të bregdetit lë të kuptohet për planet për të zhvilluar më tej turizmin në zonë.

Sakaq, kryeministri Edi Rama është mbështetës i projektit, duke shprehur më parë shpresat se aeroporti i ri do të nxisë rritje eksponenciale të turizmit.

Aeroporti i Vlorës pritet të presë fluturime direkte nga e gjithë bota, me disa që vlerësojnë se do të krijojë mijëra vende të reja pune, do të ulë çmimet e tarifave dhe do ta kthejë aeroportin në portën më të rëndësishme turistike të rajonit.

Përfitimet janë të qarta, por çështja e vërtetë duket se është me çfarë kostoje.

Në këtë drejtim, ekziston rreziku që aeroporti mund të krijojë një flluskë tjetër resorti të paqëndrueshëm që nuk arrin të tërheqë turistët në destinacionet e brendshme.

Mirela Kumbaro, ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, ka premtuar më parë se do të kërkonte eko-turizëm të nivelit të lartë.

Planet aktuale duket se po ecin në një drejtim tjetër.

Për vizitorët që duan të kenë një ndikim pozitiv në vend, Spangenberg këshillon të kërkojnë oferta turistike lokale në shkallë të vogël.

Kurse për ata që kanë luksin për të pasur kohë për të ngadalësuar udhëtimin drejt Shqipërisë, opsionet e kalimit të trageteve dhe autobusëve mbeten aty.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore