Aplikacione

The Guardian ka bllokuar përdorimin e ChatGPT


The Guardian ka bllokuar përdorimin e ChatGPT të OpenAI për gjenerimin e teksteve dhe prodhimeve tjera të inteligjencës artificiale.

Teknologjia gjeneruese e AI, që krijon tekste, imazhe dhe tinguj nga udhëzimet e thjeshta, ka impresionuar publikun, por ka shqetësime për potencialin e saj për të prodhuar dezinformatë.

The Guardian, Britain's Left-Wing News Power, Goes Tabloid - The New York  Times

Portali tha se OpenAI po përdor përmbajtje të palicensuar për të krijuar mjete të AI, kjo ka bërë që shkrimtarët të ngrenë padi kundër kompanive dhe industrive krijuese që kërkojnë masa mbrojtëse për pronën e tyre intelektuale.

OpenAI njoftoi se do të lejojë operatorët e faqeve të internetit të bllokojnë qasjen në ChatGPT, por nuk do të lejojë largimin e të dhënave ekzistuese të trajnuara.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore