Film

“The Fall Guy” nuk arrin lartësitë e nevojshme për të bërë një spërkatje vërtet të madhe


Filmat me superhero kanë parë ditë më të mira në arkë, por një komedi aksion e bazuar në një shfaqje televizive të vitit 1980 ende ndihet si një kandidat ideal për të nisur verën.

I nxitur nga joshja e asaj që Ryan Gosling mund të bënte tek “Barbie”, “The Fall Guy” është shumë i sheshtë në fillim për të përmbushur plotësisht atë sfidë, duke u mbledhur drejt fundit pa arritur lartësitë e nevojshme për të bërë një spërkatje vërtet të madhe.

Në rastin më të mirë, regjisori David Leitch (“Deadpool 2”) ka servirur një film të përcaktuar nga dashuria e tij për filmat, dhe konkretisht, marifetet ku ai preu dhëmbët e tij profesionistë përpara se të zhvendosej në karrigen e madhe.

Në këtë kuptim, seriali televiziv që luajti Lee Majors (një shfaqje më e paharrueshme për këngën e saj tematike, e cila është paraqitur) krijon një shabllon shumë të lirë për të vendosur një automjet për një kaskastër, problemet e të cilit derdhen nga ekrani në jetën reale, duke e detyruar atë të përdorë aftësitë e tij për t’u marrë me të këqij të vërtetë.

Arritja atje kërkon një ngritje, me Colt Seavers të prezantuar si një yll tipik të vetë-thithur, Tom Ryder (Aaron Taylor-Johnson), ndërsa përfshihet me Jody (Emily Blunt), një anëtare tjetër e ekuipazhit.

Një aksident prish planet dhe në të vërtetë jetën e Colt-it, dhe koha kalon para se ai të dalë në pension nga Gail (“Ted Lasso’s” Hannah Waddingham), producentja që flet shpejt dhe zgjidh problemet në të gjithë filmat e Ryder.

Natyrisht, ai ndoshta do të qëndronte i sigurt në shtëpi nëse epika hapësinore në fjalë nuk do të shënonte debutimin e Jody-t si regjisor, duke ofruar mundësinë e një ribashkimi që, natyrisht, nuk do të shkonte aq mirë sa ai shpresonte.

Ekzistojnë gjithashtu arsye të fshehura për ripërtëritjen e interesit për Colt, i cili ka të bëjë me mashtrimet jashtë ekranit dhe përfshirjen e Ryder me disa personazhe të poshtër.

Kjo e detyron Colt-in të hyjë në atë që përbën modalitetin e syrit privat, duke përdorur aftësitë e tij të trajnuara në film për të futur veten në situata të rrezikshme dhe jashtë saj.

Vendosja e gjithë kësaj, duke përfshirë romancën, rezulton në disa shtrirje të thata midis marifeteve të përpunuara, të cilat janë në fund të fundit burimi kryesor i apelit të “The Fall Guy” dhe sigurisht komedisë së tij.

Gosling e mbush Colt-in me një sharm budallaqe dhe nevoja zbavitëse, por premisa themelore ishte një gjë e vogël e sforcuar që në epokën e Reagan-it dhe vendosja e gjithçkaje në steroid për filma nuk i adreson plotësisht ato çështje.

Kështu, “The Fall Guy” dallohet kryesisht për momente dhe rrudha më të vogla, si për shembull shefi i Colt (Winston Duke) i citon vazhdimisht rreshtat e filmit, Taylor-Johnson që tingëllon shumë si Matthew McConaughey dhe një qen i stërvitur për t’iu përgjigjur frëngjisht, duke përfshirë një komandë veçanërisht për të miturit.

Ndoshta më e rëndësishmja, “The Fall Guy” ndihet i rënduar nga pesha e pritshmërive dhe pozicionimi i tij si një blockbuster madhor kur filmi me të vërtetë funksionon si një odë e qetë, në një mënyrë që në thelb është thjesht mirë.

“The Fall Guy” do të shfaqet premierë më 3 maj në kinematë amerikane.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore